„Právě zvýšení kapacity byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme tuto investici realizovali. Další byly požadavky hygieny a i školy samotné,“ řekla včera při slavnostním otevření starostka Proboštova Jana Čermáková.

Ta Deník provedla novými prostory. „Tady byla kdysi nářaďovna a tělocvična,“ ukázala na místnost, kde jsou teď moderní přístroje na vaření. „Tamhle byla učebna výtvarné výchovy,“ sdělila starostka. Nyní se tam školáci postaví s tácem do fronty, u výdejního okénka odpípnou čip a odejdou si sníst oběd. Sezení mají zajištěno u nových stolů a židlí. Ty hrají všemi barvami.

„Cíleně jsme vybírali pestré barvy. Nejsou nijak křiklavé, jídelna díky nim působí veseleji,“ dodala Čermáková. Denní kapacita kuchyně se zvýší z 170 jídel na 220. Určena je zatím výhradně pro školáky a zaměstnance školy. Ostatní strávníci mají zatím smůlu. Jíst do školní jídelny chodili dříve hlavně důchodci.

„Co jsem slyšela, tak to neumožňuje dotace, která byla na rekonstrukci brána. Musí se to ještě prověřit. Byla by to škoda, protože důchodci byli spokojení a pro nás to znamenalo nějakou korunu navíc,“ sdělila hlavní kuchařka Ludmila Žambochová. Ta si společně s kolegyněmi nové prostory pochvaluje: „Vše je větší a modernější. Máme i nové zázemí včetně šaten.“

Jednodušší a rychlejší bude nový stravovací systém. Technici ho ještě včera vylaďovali. Po jeho kompletním zprovoznění stravenky zcela nahradí čipy. Díky nim bude mít vedoucí kuchyně absolutní kontrolu nad objednáváním a výdejem jídel. Kuchařkám zase usnadní život při výdeji stravy. Po odpípnutí dostanou totiž jasnou informace, co si který žák vybral z nabídky a na jak velkou porci má nárok.

Školní jídelnou skončila první etapa modernizace základní školy. Hned vedle budovy pro první stupeň momentálně dělníci budují novou tělocvičnu. Proboštov tyto dvě stavební akce vyjdou na 45 milionů korun. „Z obecního rozpočtu půjde 15 milionů a 30 milionů jde z dotace ministerstva financí,“ vysvětlila starostka.

Nová tělocvična se má otevřít v květnu příštího roku. „Půjdou v ní hrát i sporty, které je nutné vykonávat ve větším počtu lidí,“ řekl místostarosta Proboštova Roman Nešetřil. Žáci ale od září o tělocvik nepřijdou, azyl najdou v místní Sokolovně. „Už během minulého školního roku chodili do tělocvičny Sokolovny. Je to asi 200 metrů. Jde o dočasné řešení, které jim nečiní nějaký zásadní problém,“ dodal Nešetřil.