Svléknout se skoro donaha na náměstí. To je jedna z věcí, kterou teď téměř denně v regionu umožňují na setkáních s lidmi kandidáti ANO do krajských voleb. Ale pozor, díky uzavřenému stanu vás bez oblečení neuvidí nikdo jiný než lékařka. Ta zkontroluje, jestli jsou znaménka na vaší kůži nevinná, nebo naopak riziková. Ve vedlejším stanu zatím další odbornice přeměřuje zrak. A před stany s lidmi čekajícími na konzultaci s doktorkami zatím hovoří politici. Takzvané Dny zdraví jsou pro předvolební kampaně ANO v regionu typické už několik let. Ty letošní začaly v městech kraje v uplynulých dnech a budou pokračovat den co den až do konce září.

Reportér Deníku postupně navštíví předvolební mítinky uskupení kandidujících v krajských volbách. K pozvání na setkání lídrů politických subjektů oslovíme 9 námi vybraných uskupení. 
Kritéria pro výběr jsme nastavili takto: účast v posledním krajském zastupitelstvu, nebo mít zastoupení v parlamentu. Kromě Pirátů jde o ANO, KSČM, ODS (jdou do voleb s KDU-ČSL), SPD, ČSSD, respektive Lepší Sever, Starosty a nezávislé a TOP 09 pod hlavičkou koalice Spojenci pro kraj. 
Následně porovnáme lídry stran v jejich vystupování, komunikaci s lidmi, oblékání a v dalších aspektech.

Jen od začátku letošní kampaně se díky konzultacím s lékařkami pouze na Děčínsku podařilo zachytit 13 lidí s nebezpečnými znaménky. Z toho některé tuto středu v Děčíně. „Každý rok máme nějakých dvacet, třicet záchytů,“ vypočítala krajská místopředsedkyně hnutí Vladislava Marschallová s tím, že nejde jen o seniory, ale i lidi nad 40 let.

Podle lékařky je dobré kůži chránit hlavně před intenzivnějším slunečním svitem. A zpozornět, když se na těle objeví nějaké znaménko s atypickou barvou. Spojení politické kampaně s vyšetřením je podle doktorky ojedinělé. Když už prý někdo něco takového dělá, jde spíš o pojišťovny nebo firmy, které to zařídí pro své zaměstnance.

Hnutí ANO si své dva stany před dvěma dny rozbalilo na děčínském Masarykově náměstí nedaleko reklamního stojanu Pirátů, zatímco opodál pomalu balili zelináři. Rouška a dezinfekce rukou bylo první, co člověk inkasoval, když se sem přiblížil. „Dejte deset minut za ujištění do konce života, že jsou ty pihy zdravý,“ přesvědčoval jeden z kandidátů ANO kolemjdoucí seniorku, které se v horkém odpoledni nechtělo čekat na vyšetření v roušce. Lídr ANO v Ústeckém kraji a poslanec, 48letý Jan Schiller z Mostu, zatím vysvětloval jednomu z Děčíňanů, že bodem v programu ANO pro region je i zkrátit čekací dobu u lékařů.

Jedněmi z těch, kdo se dlouho nenechávali přemluvit k vyšetření, byli dva starší turisté z Pardubic. „Chodíme často po sluníčku,“ vysvětlila 77letá Zdenka, proč si deset minut počkali. A jak dopadla u lékařky? „Že je to zatím v pořádku, ale mám se chránit. Kšilt prý nestačí, padesátku jsem si zapomněla, zítra má být šeredně a v sobotu jedeme domů,“ vylíčila žena. Seniorka prý hnutí ANO fandí. „Andrej Babiš je vlastníkem mé bývalé zemědělské společnosti,“ řekla Zdenka. Na dotaz, jestli premiér, který má své jmění momentálně ve svěřenských fondech, firmu nákupem zachránil, odpověděla, že nic jiného asi nezbývalo. Jiný starší muž zatím svižně prošel kolem stánků a na adresu kandidátů jedovatě utrousil: „Takový mladý, a takový koblihy.“

GrafikaZdroj: Deník

Další senior z Děčína řekl jednomu z politiků, že ANO bude volit, že pro důchodce je to jasná volba. Kandidát mu přitakal a zmínil, že Dny zdraví před volbami považují v hnutí za smysluplnou věc na rozdíl od nějakého guláše nebo tlachání na pódiu. A že se sám vždycky nechá také vyšetřit. „My volíme ANO, proto jsme tady,“ prohlásila také asi 40letá blondýnka. Zastavily se i mladá maminka s cirka 10letou dcerou. Celkem se ve středu během dvou hodin mohly u stanů ANO v Děčíně vystřídat zhruba tři desítky lidí. „Je to město od města,“ řekla k návštěvnosti Dnů zdraví Marschallová s tím, že třeba předloni v Ústí měli 350 lidí, v Bílině i ve Štětí 150. Výkyvy jsou podle krajské místopředsedkyně ANO dané i tím, jak je v tom kterém místě dostupná zdravotní péče.

Zpočátku narušoval harmonii mítinku pokřikující opilý muž sedící opodál na lavičce. U své politické „konkurence“ se ale zastavil muž činu, Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní SPD). Nemeškal a na individuum zavolal městskou policii. Zkušenému strážníkovi od rány, který po chvíli přijel, se po chvíli domlouvání asi 40letého muže o holi podařilo nenásilně vykázat. Ten se cestou pryč ale neopominul krátce slovně konfrontovat s Foldynou s tím, že je tady za Piráty. Foldyna s potěšeným úsměvem odpověděl, že si to hned myslel. „Aby bylo jasno, Babiš v Děčíně nebude. ČSSD a Piráti!“ „rozloučil se“ definitivně křikloun. Kandidáti ANO jeho lamentování přešli mlčením. Strážník mezitím přátelsky přemlouval k odchodu i ostatní lidi posedávající na lavičce, od oka bezdomovce. „Aby měli klid,“ vysvětlil s pokynutím směrem ke stanům ANO.

Schiller podobných akcí, jako byla ta středeční, za uplynulá léta spočítal na 250. S komunikací s lidmi na náměstích problém nemá. „Dokonce ani s těmi, kteří nám přijdou vynadat,“ poznamenal krajský lídr ANO, který do Děčína přijel z Prahy z lekce rétoriky od Václava Upíra Krejčího. Na parkovišti se převlékl do modrého trika s logem hnutí, jinak měl i přes horko džíny a společenské boty.

Kontaktní kampaň má podle Schilllera stoprocentně smysl. „Billboardy ani sociální sítě osobní kontakt z očí do očí nenahradí,“ je přesvědčen politik. A jeho nejsilnější zážitek při Dnech zdraví? Před posledními parlamentními volbami poloslepý 25letý muž ve Varnsdorfu, který politikovi líčil, jak přišel o oko. Operace prý přišla příliš pozdě kvůli čekání na benzince. Tam ho dovezla sanita z jeho města, než ho po dvou hodinách naložila sanita do špitálu v Děčíně. „Skutečně na Šluknovsku je to špatně nastavené. Slýchám další podobné příběhy, že se tu překládají lidé na benzinových pumpách. Což mi přijde v této době a naší zemi strašné,“ uzavřel Schiller.