Úspěch je o to cennější, že 18letý Milan Al Ashhab se prosadil mezi o dost staršími kolegy. Většina jeho soků už totiž navštěvuje nějakou vysokou školu. Milan je ve třetím ročníku konzervatoře. „Soutěže Henriho Marteaua v Selbu se zúčastnilo 49 houslistů do 26ti let z 24 zemí z celého světa. Konkurence byla velmi vysoká a velmi kvalitní,“ sdělila profesorka Květoslava Hasilová.

Milan postoupil v trojkolovém klání do finále mezi nejlepších 6 houslistů. Vystoupil na galakoncertu v Hofu, na němž provedl Ernstovu koncertní fantasii „Erlkönig“. Na galakoncertu zahrál díky tomu, že získal zvláštní cenu poroty.
„Finále se uskutečnilo v Selbu a bylo za doprovodu orchestru. Došlo při něm k zajímavé situaci. Všichni finalisté si z osmi houslových koncertů vybrali jeden a tentýž: Sibeliův houslový koncert d-moll. Symfonici ho tak museli hrát šestkrát na zkoušce a šestkrát při soutěži. To není úplně obvyklá věc,“ usmála se profesorka Hasilová.

Milan Al Ashhab pochází z lékařské rodiny. Maminka žije v Mostě, otec v Izraeli. Sestra Milana hraje velmi úspěšně na klavír. „Je to mimořádný talent. Prakticky už teď ve třetím ročníku by mohl odmaturovat. Za rok chce jít na AMU. V rozvoji by mu zcela určitě pomohlo stipendium na nějaké zahraniční univerzitě,“ sdělila profesorka.
Milan Al Ashhab má na svém kontě několik vítězství například: vyhrál Kocianovu houslovou soutěž, první místo získal i v Poznani na Telemannově soutěži. Ve Výmaru v celosvětové soutěži v kategorii od 15 do 18 skončil druhý. (kos)