„Výborné! Je to výborné,“ pochutnává si Miroslava Blažková na jahodách namáčených v čokoládě. „Měl jsem už několik bonbonů, nejvíc mi chutnal ten s náplní kokos a mango. Byl skvělý. Všechny byly dobré, ale ten byl nejlepší. Ochutnávali jsme také tekutou čokoládu, koupili jsme si také čokoládový kebab. A ještě pár bonbonů určitě ochutnáme,“ usmívá se vedle ní manžel Petr Blažek. Na festival přijeli z Mostu.

Oblíbená třídenní akce v Obchodním centru Galerie i letos přilákala obrovské množství zájemců. Stánky jsou, jako tradičně, obleženy milovníky sladkého. „Přijeli jsme z Loun. Koupili jsme si chléb s čokoládou, to jsem ještě neviděl. Také kvalitní belgickou čokoládu už máme. A teď půjdeme ochutnávat různé bonbony, chceme vyzkoušet nějaké netradiční příchutě,“ nechal se slyšet Karel Sýkora, do Teplic dorazil s manželkou a dvěma dětmi.

Hřiště pro psy v Teplicích.
FOTO: Hřiště pro psy v Teplicích je připraveno, brzy otvíráme

Pojďme se projít. Hned u prvního stánku narazíme na čokopivo a čokovíno. „Vyzkoušíme to, zajímá nás to,“ říká u stánku s netradičně zpracovanými dobrotami Jaroslav Franc.

O kousek dál stánek s čokoládovými pralinkami. Jeden z mnoha. Nabízí různé barvy, vůně i příchuti. „Nejprodávanější je čokoládový cupcake. A donuty, obojí máme z belgické čokolády vysoké kvality,“ nabízí nejžádanější kousky Lenka Zajíčková.

„Bonbony jsou z výborné čokolády, uvnitř je náplň, nabízíme různé druhy a příchutě, nahoře pak kakaové máslo a přírodní barviva. Nejvíce jde malinová příchuť, také jahodová a pistáciová,“ popisuje Kristýna Šulcová z firmy Čokostka.

Teplické lázně.
Teplické lázně pomáhají ukrajinským matkám s dětmi. Dům má velkou zahradu

Když popojdeme dále, vidíme nářadí, například kladivo nebo kleště, ale také klíče od auta a další věci, které každý den používáme. Z dálky ani nepoznáte, že jsou z čokolády. Při festivalu ale můžete ochutnat i další sladkosti, například makronky, zákusky, sladké pečivo, sušené ovoce.

Dlouhá fronta je o kus dál u čokoládových burgerů, které tvoří bulky z waflového těsta a plátky čokolády, a kebabu. Počkáte si také u ovoce namáčeného v čokoládě. Bílé, mléčné či hořké. Další zákazník ochutnává horkou růžovou ruby čokoládu.

Čokoládový festival v obchodním centru probíhá ve dvou patrech. U jednoho ze stánků ochutnávají lidé chléb, ve kterém je zapečená čokoláda. O pár metrů dál jsou zákusky, jak jinak než s čokoládou. K vidění jsou také čokoládové dorty a další a další zajímavosti. Čokoláda „na tisíc“ způsobů.

Nejvíce stánků je ale s čokoládovými bonbony. S nejrůznějšími náplněmi, chutí klasických i exotických. „Nejžádanější jsou příchutě slaný karamel, nugát, malina, jahoda, lískooříšková, pistáciová, úplně top je mango s kokosem. Hodně lidé chtějí také čokoládové srdíčko s lískooříškovou náplní,“ představuje největší taháky Renata Karafiátová z Čokoládovny Janek.

Nádraží Bílina - ilustrační foto.
V Bílině se dozvěděli, že mají mít čtyři funkční kryty. Realita je jiná, nejsou

Čokoláda kouzlila na tvářích návštěvníků v Teplicích úsměvy. „Ochutnali jsme snad všechno. Jsem trochu přeslazený, ale všechno bylo výborné,“ líbilo se na čokofestu Milanovi Kuchařovi. „Už se těším na příští ročník. Něco jsem si koupila domů, ale to dlouho nevydrží. Pochutnala jsem si,“ byla spokojená také Lenka Hašková.

Čokoládový festival probíhá v Obchodním centru Galerie do neděle 13. března do 17 hodin.