Strážníci tak nyní musejí chodit na pravidelná vyšetření, zda se také nenakazili. Takto popsal asi poslední nebezpečný případ ředitel dubských strážníků Tomáš Pykal. A rozhodně to není ojedinělá zkušenost.

V Dubí se střídají období relativního klidu s rušnějšími dny. Lze zajít i do takových extrémů, že jeden den strážníci odchytávají toulavé psy a druhý den zápasí s epileptickým řidičem havarovaného auta.

V nebezpečí nákazy nevyléčitelné choroby se strážníci ocitli v listopadu loňského roku. Zasahovali tenkrát u nehody, kdy dva mladí opilí nabourali do lampy. Řidiče epileptika pak museli strážníci pevně držet, když měl epileptický záchvat a z hlavy mu crčela krev.

Jak se pak v nemocnici zjistilo, řidič měl žloutenku typu C. Strážníci přišli do styku s jeho krví, ale prý neměli na rukách žádné rány, takže k nákaze by dojít nemělo. Muži zákona pak museli počkat tři měsíce a podrobit se testům.

Ke zranění strážníka došlo například také při potyčce dvou nájemníků bývalého nevěstince Echo, přetrhl si šlachu na ruce a musel podstoupit operaci.

Zbraň nepoužili

Strážníci mohou v případě ohrožení použít zbraň, kterou nosí. Jak ale Pykal zavzpomínal, v poslední době k žádnému výstřelu ze služební zbraně nedošlo. I když podle velitele mohlo, například v potyčce místních obyvatel s romským obyvatelstvem nejen z Pozorky. Strážníci tak oddělovali znepřátelené strany.

V Bílině je podle ředitele strážníků Marcela Špičky poměrně klid. Strážníci se nikdy v situacích, kdy by byli ohroženi na zdraví anebo dokonce životě, nenacházejí. Jako asi nejakčnější a velmi nebezpečný zásah zmínil Špička hon na pštrosa. Hrozilo, že by rozzlobený pták napadl strážníky a mohl je zranit. Ani v Bílině se ze služební zbraně nestřílí. Strážníci hledají nejprve jiná řešení.

NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH Z PODZIMU LOŇSKÉHO ROKU:

Spolujezdec po nehodě útočil

V Dubí se stala komplikovaná dopravní nehoda, spolujezdec útočil na lidi a řidič dostal epileptický záchvat

Dubí - Autonehoda, krev, děti, baseballová pálka, epileptický záchvat, agresivita, alkohol, Angličan, žloutenka typu C a městští strážníci. Zadejte tato klíčová slova spisovateli a při velké míře fantazie vymyslí třeba příběh podobný tomu, který se skutečně stal v Dubí.

V Běhánkách, v Dlouhé ulici, došlo k poměrně běžné dopravní nehodě. Auto, které jelo ve směru od Krupky, narazilo za zatáčkou do lampy veřejného osvětlení. V místě nehody se zrovna objevila partička dětí, které neváhaly a chtěly osádce vozu pomoci. Spolujezdec však vyběhl z auta s baseballovou pálkou a děti s ní ohrožoval.

Ředitel dubské městské policie Tomáš Pykal vysvětlil, že nejspíš byl v šoku z celé nehody a roli mohl sehrát také alkohol. Jinak si nedovede vysvětlit jednání člověka, kterému se někdo snaží pomoct. Shodou náhod šel kolem také muž, původem z Anglie, nyní bydlící v Dubí. Zasáhl a snažil se děti před útoky šíleného spolujezdce ochránit. Bohužel i pomáhající Angličan „jednu schytal“.

Pak již dorazila hlídka městské policie a snažila se agresora uklidnit. Došlo také ke komunikaci s řidičem auta, kterému z hlavy crčela krev. Sanitka již byla na cestě.

Agresora museli držet

Zatímco jeden ze strážníků držel agresora, zraněný řidič dostal náhle epileptický záchvat. Druhý strážník tak za asistence pomáhajícího občana poskytoval první pomoc. „Měl obrovskou sílu a bylo problém ho udržet, aby se dále nezranil. Drželi jsme ho dva a dával jsem pozor, aby mu nezapadl jazyk. Do příjezdu záchranky měl tři nebo čtyři záchvaty,“ vysvětluje zasahující strážník Miroslav Andörfer.

Dodal, že první, o co se řidič zajímal, když k němu strážníci přišli bylo, jestli jsou v pořádku děti, které šly kolem. Z obou mužů byl prý cítit alkohol. Zkouška u řidiče pak potvrdila 1,6 promile alkoholu.

S pouty pomáhal kolemjdoucí

Ještě než strážníkům přijeli na pomoc kolegové, museli řešit dva muži zákona svízelnou situaci. Oba drželi opilé muže a neměli jim jak nasadit pouta. „Šel kolem pán se psem, tak jsme ho poprosili, aby nám pouta vyndal,“ říká již s úsměvem statečný strážník. Pouta se pak s pomocí muže podařilo oběma hříšníkům nasadit. Po příjezdu posil se již situaci podařilo dostat pod kontrolu. Andörfer dodal, že strážníkům pro jejich práci velmi pomohl i jeden místní muž, který se u nehody zastavil a pomáhal jak při záchvatech, tak i při řízení dopravy v místě nehody. Po zhruba 15 minutách dorazila sanitka a muže si odvezla.

Řidič měl žloutenku

Problémy pak prý byly i v nemocnici, kde agresora muselo držet několik lidí a stejně tak potom i řidiče epileptika, který si nechtěl nechat dát injekci na uklidnění. Strážník Andörfer jel do nemocnice s pohmožděným prstem, který se zprvu jevil jako zlomený. A aby toho nebylo málo, řidič s rozbitou hlavou a epilepsií je nakažen žloutenkou typu C, která se přenáší krví nebo při pohlavním styku. Strážníci tak budou muset po uplynutí určité inkubační doby absolvovat testy na žloutenku typu C. K přímému kontaktu krve s krví však nejspíš nedošlo, takže by mělo být vše v pořádku.
Podle Pykala asi bude mužům hrozit obvinění z trestného činu výtržnictví a napadení veřejného činitele. Případ převzala Policie ČR.