Jedna z takových budov dokonce už ani nemusela stát. „Zabránili jsme demolici opravdu za pět minut dvanáct. Budova bývalého kina s tehdejším pohostinstvím Pod lipou s velkým tanečním sálem ožije. Plán předložíme ke schválení zastupitelstvu do konce ledna, abychom mohli zpracovat projekt, požádat o stavební povolení a následně o dotace. Obec rozhodně není chudá, ale dotace chceme maximálně využít,“ střádá plány nový čelní představitel Modlan.

V budově zdobené starými štuky vznikne prostor pro kulturu i sport, bývalý taneční sál se podle starosty změní v tělocvičnu sloužící dětem z mateřské školy, ale třeba i hasičům k posilování fyzičky nebo zájemcům o různé druhy cvičení. „Místnosti mají využívat kroužky. Chybět by tu neměla nová hospoda, která ke každé vesnici vždy patřila,“ podotýká Bartoň. Před budovou ve stávajícím parku vyroste dětské hřiště, kam to nebudou mít daleko kluci a děvčata ze zdejší školky.

Budově hrozila demolice. Po nátlaku veřejnosti tehdejší starostka Stanislava Kondrlová sice uspořádala anketu o možném využití, nic dalšího se ale nedělo. Před dvěma lety za svého působení ve vedení úřadu tvrdila, že demolice by byla nejlepším řešením. „Pro opuštěnou rozlehlou budovu na návsi nemá obec využití a její oprava by byla drahá,“ argumentovala. Proti bourání ale byla řada lidí v obci.

„Hospoda pro místní i početné cyklisty mířící k Jezeru Milada, sál na florbal, zkušebna pro místní kapelu, moštárna, byty. Stačí si jen vybrat, stačí mít vizi,“ uvedl třeba místní patriot, oceňovaný režisér Martin Dušek. Dalším „mrtvým“ objektem v obci je budova fary. I ta ale dle plánů nového vedení Modlan musí žít. „Počítáme s tím. Vzniknou tu kanceláře obecního úřadu, v prvním patře pak důstojná obřadní síň. Na budovu naváže přízemní přístavba se sociálním zařízením a na ní otevřená terasa,“ má jasno Bartoň.

Vizi má také o prostorách stávajícího úřadu, kde by mohla obec vytvořit byty. V přízemí bezbarierové. „Takže využití bude víc než dobré,“ komentuje starosta. I dalších plánů je poměrně dost. Novou tvář například získá centrum Modlan, počítá se s přestěhováním další části dětského hřiště do sportovního areálu, stavět se má nová hasičárna, řeší se studie nového chodníku z Drahkova do Teplic.

Modlany na Teplicku jsou známé především výstavbou domů arabskými investory. Do vedení obce se po říjnových volbách vloni dostali její odpůrci. Pod Modlany patří ještě čtyři další obce, celkem zde žije tisícovka obyvatel. Pět hlasů v devítičlenném zastupitelstvu má sdružení SPOZAM – Periferní vidění, které se spojilo se třemi zastupiteli sdružení Modlansko žije!. Jediným opozičním zastupitelem je zástupce Sdružení nezávislých kandidátů Modlanska.

Libuše Maxová