„K nám do nejbližšího obchodu to mají opravdu kousek. Naopak do Altenbegru musí urazit patnáctikilometrovou vzdálenost. Německá strana je začala do města vozit autobusy. Tím, že chodí k nám, porušují zákony," sdělila místostarostka Moldavy Eva Kardová.

Podle našich informací azylanti pomalu ale jistě mění strategii nakupování. Přes čáru už tolik nechodí. Nemusí. Někteří vietnamští obchodníci jim totiž donesou požadované zboží až „pod nos". Jde zejména o cigarety a tabák. Čeští policisté teď tráví na Moldavě více času. Hranice kontrolují i za pomoci psů. Podle místostarostky je to znát. „Je tu větší klid a to je dobře," dodala Kardová.

Horská obec i tak nabádá své obyvatele, aby byli pozorní a pohyb cizích osob hlásili na policii. Dokonce k této problematice připravuje informativní leták. „Připravujeme základní body spolupráce, spočívající ve zvýšené pozornosti obyvatelů, rekreantů i návštěvníků Moldavy ke specifickým skupinkám cizích lidí. Pokyny budou zpracovány jako leták a distribuovány do všech domácností i rekreačních objektů. Obsah bude nekonfliktní a věcně informativní a bude zaměřen také na možný pohyb převaděčů," zní sdělení vedení obce na jejich webových stránkách.

Uprchlíci jsou i na německé straně Cínovce. V zařízení patřící německé straně je 110 uprchlíků. Budova je oplocena. Přes silnici má svoji služebnu německá policie. Na nákupy si azylanti původem ze Sýrie, Iránu, Iráku i Afghánistánu chodí do německých supermarketů v Altenbergu. Přes hranici do Česka nekorzují, alespoň městská policie Dubí nezaznamenala žádné takové případy. (kos)