„Ústecký kraj, kterému most přes řeku Labe v centru krajského města patří, se na opravy pokusí získat dotaci," řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

NEHEZKÁ VIZITKA MĚSTA

Most, který spojuje centrum města se čtvrtí Střekov, byl postaven v letech 1934 až 1938 a slouží automobilové dopravě. Zároveň přes něj vede trakční vedení ústecké MHD. Na jeho špatný stav si Ústečané stěžují už řadu let. „Je to ostuda, most je rezavý a často posprejovaný, městu nedělá hezkou vizitku," posteskl si nedávno Ústečan Bohumil Vinkl.

Zastupitelé dostanou záměr jeho oprav na stůl ještě do konce roku. „Pokud by šlo všechno dobře a předpokládám, že zastupitelstvo kraje v prosinci schválí tuto akci, tak máme minimálně rok na to, než bude připravena projektová dokumentace. Myslím si, že pokud by šlo všechno dobře, mohlo by se někdy začátkem roku 2019 začít," řekl Bubeníček. Samotné opravy by měly trvat tři až čtyři roky.

Minimálně na rok a půl by byl most zcela uzavřený. Předpokládaná cena oprav je 190 milionů korun. Skutečné náklady ukáže až výběrové řízení. Most spravuje krajská příspěvková organizace Správa a údržba silnic Ústeckého kraje.

OCELOVÉ SÍTĚ BUDOU JEŠTĚ LETOS

„Samozřejmě, pokud by se podařilo získat evropské peníze nebo peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury, tak se zlobit nebudeme. Pokud bychom je nezískali, tak stav mostu je takový, že se to udělat musí a kraj by musel ve svých rozpočtech ty peníze najít," doplnil Bubeníček.

Ještě letos nechá kraj na most instalovat ocelové sítě, které by měly zachytávat jeho drolící se části. Ty ohrožují na střekovské straně cyklostezku, na druhé straně pak hlavní tah z Ústí na Děčín.