„Je to ostuda města," říká o vybydleném bloku 12 v Chánově Hana Jeníčková, náměstkyně primátora. Radnice investuje do demolice, odvozu trosek a úpravy terénu 3,5 milionu korun. Vše zajistí městské technické služby. Ty se už osvědčily zbouráním bývalého kina Zahražany. Opět si najmou speciální firmu. Do podzimu má být hotovo. Na prázdném místě se nic nového nepostaví. Bude tam zeleň.

Obyvatelé sousedních domů demolici vítají. „Je to pozitivní zpráva pro Chánov. Už na to dlouho čekáme," říká Petr Bažo, předseda občanského sdružení Averroma. Ingrid Rácová, matka tří dětí, si s očekávanou větší prašností a hlukem starosti neděla. „Dá se to překonat," tvrdí.

Viníky dlouhodobé devastace nikdo nehledá. Zmizeli jako pára nad hrncem. Místní říkají, že ti nejhorší se vystěhovali. „Lidé už tu nejsou takoví jako dřív," míní rekvalifikovaný zedník Koloman Kotlár. Příčinu zkázy vidí v tom, že domovní správa nenabízela opuštěné byty mladým rodinám a nechala dům napospas vandalům. Kritizuje i média, která podle něj ukazují jen to nejhorší a neupozorňují na rodiny, které přispívají ke zlepšování Chánova. „Cítím svůj díl viny, i když jsem tu nikdy nic nezničil. Nelze vinit radnici, že dům neuhlídala. Můžeme si za to sami. I kdyby byl vybydlený dvacet let, měl zůstat v původním stavu," svěřuje se další Chánovan. Přeje si, aby Most nestěhoval do sídliště neplatiče. Mnozí chtějí, aby se pokračovalo v rekonstrukcích dalších obydlených paneláků. Jsou přesvědčeni, že historie spojená s rabováním se už nebude opakovat.