Je na nich text "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla." Na zachování plakátu se jednomyslně shodlo vedení místní organizace ČSSD a volebního štábu, řekl ČTK předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý. Podle něj slogan nevyvolává žádné rasistické či protiromské nálady, jak někteří poukazovali.

Sobotka v úterý uvedl, že i když použité heslo není zaměřeno agresivně a výslovně na nikoho neútočí, stalo se předmětem kontroverzní interpretace a vede k polarizujícím a zjednodušeným závěrům.

Holý připustil, že použitý slogan je na hraně, ale přesto ho místní ČSSD chce používat i nadále. Podle něho je důsledkem konkrétní situace v Mostě, kde radnice o 20 procent snížila nájemné skupině lidí bydlících na sídlišti Chanov, ačkoli zde byly vysoké dluhy na nájemném. V létě se Most rozhodl slevu zrušit, protože místo očekávaného snížení dluhů na nájemném začala jejich výše růst ještě rychleji.

Podobné kontroverzní plakáty s nápisem "Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami" jsou i v Praze 5. Pražskému ústředí strany ani celorepublikovému vedení ČSSD se nelíbil. Místní ČSSD proto rozhodla, že budou do dnešní půlnoci přelepeny. Nahradí je plakáty a billboardy s nápisem "Za bezpečí a čistotu veřejných prostranství". Žádné mimořádné výdaje to představovat nebude, řekl dnes novinářům lídr kandidátky ČSSD do místního zastupitelstva a současný místostarosta Prahy 5 Michal Šesták. (čtk)