V Bílině s tím přišli mezi zastupitele členové bílinské odnože strany TOP09. Jenže s návrhem na referendum před prázdninami neuspěli. I tak ale boj s regulací hazardu ve městě nevzdávají.

Otázka regulace provozu heren byla v Bílině už několikrát předmětem jednání zastupitelstva města. Zastupitelé pak tento problém řešili také v rámci několika pracovních jednání. Nicméně tam nevznikl doposud žádný návrh komplexního řešení regulace provozu výherních hracích automatů.

„Nejsme zastánci úplného zákazu hazardu v Bílině, dlouhodobě prosazujeme na přísných podmínkách založenou regulaci," říká k postojům TOP 09 Pavel Pastyřík.

„Radnice se hazardem zabývá dlouhodobě, ale motá se stále v kruhu. Chceme rozumnou míru, ne legalizaci nebo plošný zákaz," podotýká Petr Rosenkranz, který byl jedním z předkladatelů referenda. Zastupitelé ale návrh v červnu většinově nepřijali.

Podobně v Teplicích nebude asi při podzimních volbách referendum ohledně regulace hazardu. I když by si to přál iniciátor referenda v Teplicích, Jakub Mráček. Návrh referenda zde oprášil po dvou letech.

Společně s dalšími dali dohromady potřebné počty podpisů. „Návrh referenda jsme v termínu opět podali, ale máme jenom malou rezervu přes kvótum," říkal.

Vše nakonec předložili na magistrát, který jim ale papíry vrátil.

„Dostali jsme to zpět s tím, že ty původní podpisy, které už jsme dříve měli, nejsou nyní už platné. Po konzultaci s právníky ale mohu konstatovat, že to není pravda. Takže jim to budeme vracet ve lhůtě zase na magistrát zpět.

Pokud se nedohodneme, tak pak to půjde k soudu," říká Jakub Mráček, který je jedním z iniciátorů petice v Teplicích.

Osobně cítí nevůli města. Sám spekuluje, že se to do voleb na podzim časově zrealizovat asi nepodaří.

Jen pro dokreslení uvádíme, že z automatů (odvod z výtěžku a z daní sázkových her) jde ročně do pokladny Teplic okolo 60 milionů korun.