Přes metr široké ciferníkové desky nebylo možné vynést do věže po dřevěných schodech. V zúženém prostoru by se s nimi totiž nedalo vytočit. Proto ke kostelu přijela vysokozdvižná plošina, která hodinářům umožnila lepší přístup k ukotvení ukazatele času. 

„Nejprve sundáme provizorní dřevěné desky, které zakrývají připravené díry ve stěnách věže. Pak na jejich místo přiděláme ciferníky a nakonec ručičky,“ popisoval postup prací šéf montérů. Velké ciferníky přivezla dodávka přímo z dílny v Lysé nad Labem. 

Upevňování ukazatele času se stalo pro místní atrakcí. „Přišla jsem se podívat, jak to tam budou dávat. Jsem zvědavá, nic takového jsme tu dříve neměli,“ říkala paní, která práci hodinářského týmu sledovala z přilehlého dětského hřiště. 

Výlov Barbory v Duchcově
To byla podívaná. Rybáři v Duchcově předvedli, že nejsou žádná máslíčka

Spokojená, že se povedlo dát do kostelní věže hodiny, byla starostka Hrobčic Jana Syslová. V jejím rajónu jsou jediné. „Jsou pro nás splněným přáním, další perličkou v pomyslném náhrdelníku objevování ztracené identity tohoto kraje,“ okomentovala pondělní instalaci. 

Zdroj: DeníkZavěšení ciferníků si nenechal ujít Rudolf Papsch, pro kterého je kostel v Mrzlicích srdeční záležitostí. „Miluji tohle místo, i celou lokalitu Hrobčicka. Jsem z Bíliny a rád sem vždy zajíždím k jakékoliv příležitosti. V tomto kostele se například kdysi ženil můj otec,“ uvedl v pondělí dopoledne. 

Práci hodinářů ve výšce s napětím sledoval Václav Volek. V Mrzlicích bydlí od narození, dům má kousek za kostelem. V pondělí ráno přišel jako první. „Musel jsem, mám totiž klíče od dveří,“ pousmál se muž, který je členem místního spolku starajícího se o kostel. Stavbu se parta lidí snaží zachránit už téměř deset let.

Háj u Duchcova, obec se rozrůstá, nově vzniklé obytné čtvrti v posledních letech.
FOTO: Jak se mění obce Teplicka. Takovéto nové vilové čtvrti vznikly v Háji

„Nechali jsme udělat okna, je nová střecha, opravila se věž. Museli jsme také dodělat elektriku,“ vyjmenovával starousedlík před kostelem, co už se podařilo udělat. Z části z evropských peněz, ze soukromých darů a za pomoci německých přátel.

Kostel sv. Jakuba většího v Mrzlicích, o který pečuje místní spolek zřízený na jeho záchranu, prochází postupnou obnovou teprve od roku 2012. Na některých mapách byla tato stavba označována dokonce jako zřícenina. Stav kostela před zásahem spolku byl ubohý. Dnes už toto místo opět ožívá. V současné době v kostele probíhá výstava, koná se zde řada kulturně společenských akcí. Bohoslužby ale ne.