Když přicházíme s fotografem k multikinu, které začne promítat již ve čtvrtek, první mě praští přes oči poměrně rozlehlé a barevné přísálí. Je tu docela cvrkot, lidé z Fora i zaměstnanci kina pobíhají kolem a dokončují vše k premiéře.
„Tak co vás zajímá?“ ptá se mě Dita Kubánková, mluvčí společnosti.

Chceme první vidět ta sedadla pro zamilované. Nešťastnou náhodou k nám přišla zpráva, že v Ústí budou první republice.
„Tak to není,“ směje se Kubánková. „Oni jsou tady pouze jako první v kinech Palace Cinemas. Nahromadilo se tu dost dalších legend.“
Jsme v sále. Milenecké křeslo mě opravdu moc nebere. Je to prachobyčejné dvousedadlo.

Zkouším ho společně s naší půvabnou průvodkyní. Pravda, je to pohodlné i pro takového tlouštíka, jako jsem já.
Naše další cesta vede do zákulisí pětisálového multikina. Tady se nás ujímá šéfpromítač Petr Hladík.

Odvádí nás ke 3D promítačkám. Ty tu jsou tři. Po chodbách se stále táhnou kabely, leží tu spousta krabic. Technici kolem nich tančí kvapík.
Jednoho z nich se v promítací kabině snaží náš fotograf doptat, jestli si může udělat fotku skrz promítací okénko. Odpovídá anglicky.

„Ovládání žaluzií ještě není zapojeno,“ vysvětluje nám. Šéfpromítač nám popisuje, jak fungují filtry, jež vytváří onen 3D efekt.
Později, ve své pracovně, nám ukazuje krabičku, ze níž vyjme placatý hardisk. Dozvídáme se, že film je ve vysokém rozlišení promítán z něj.
„Kdyby to ale někdo ukradl, tak s tím nic nezmůže. Film si nepřehraje,“ povídá nám.

V očích se nám s fotografem zrcadlí otazníky a z něj přímo otázky prší, je to tak trochu i jeho řemeslo. „Zvláš dostaneme USB klíč s časovým omezením a tak to jde promítat. Jakmile uplyne lhůta, je konec. Data zkopírovat sice jdou, tedy ten film, ale není na to přehrávač,“ vysvětluje šéfpromítač.
Filmový pás je tu prostě téměř minulost, i když tu ještě dvě klasické analogové promítačky na film mají pro dva sály z pěti.

OTVÍRACÍ DOBA

Mě, coby filmového fandu zajímá nejvíce, který že to film bude promítán jako první. Není to žádné tajemství, stane se to 28. dubna večer, při prezentaci kina médiím. „Souboj Titánů, nová verze,“ dodává.

Pro veřejnost ale bude otevřeno až druhý den. „Otvíráme 29. dubna,“ doplňuje k tomu Pletánková, mluvčí Palace Cinemas, společnosti jež bude multikino provozovat. Spolu s otevřením tu připravují i doprovodný program. „Bude o víkendu, 1. května od 14 do 19 hodin, 2. května od dvou do šesti veřer,“ vysvětluje Pletánková dál. „Připravujeme spoustu soutěži, možnost drobných sportovních aktivit. Také chceme dělat takzvané filmové svatby na 24 hodin a další doprovodný program,“ prozradila něco z programu.

Jinak otvírací provozní doba kina bude ve všední dny od půl dvanácté. A na co to bude za filmy? Třeba Doktor od jezera hrochů, Ženy v pokušení, Špatnej polda, Příběh hraček, Jak vycvičit draka, nebo Mamas and Papas.¨