Třeba případ Tomáše Tichánka z Teplic, pro kterého zlodějina není ničím novým. Jeho krádeže měl teplický soudce Miroslav Čapek na stole už několikrát. Teď k tomu recidivista ještě přidal „nouzovou“ návštěvu benzínky v Proseticích. „Vzal tam cigarety a další zboží za tisíc korun. Vzhledem k tomu, že to udělal v době nouzového stavu, o kterém evidentně věděl, protože měl na sobě roušku, tak mu hrozilo až 8 let,“ uvedl předseda senátu.

Nakonec od něj Tichánek dostal 3 roky a dalších 2,5 roku nepodmíněně v souhrnném trestu za jiné předchozí krádeže. Na jednání do soudní síně ho přivedla ostraha ze sousední vazební věznice, kam se také po vynesení rozsudku zpět vrátil. Verdikt teplického soudu není pravomocný, neboť si odsouzený muž stejně jako státní zástupce ponechal lhůtu na případné odvolání.

Ilustrační foto
Vedení družstva Mír neodvolali, delegátů bylo málo. Na kontrolu dorazila hygiena

Soudce Čapek měl rozhodovat i v případě 26letého Karla Vosáhla ze Zabrušan, který chtěl v březnu vykrást dům v Hrobu. Kladivem rozbil v zadní části zahrady luxferové okno, aby se dostal dovnitř, kde měl vyhlídnuté starožitnosti. Zadrželi ho ale hlídači, kteří přijeli narušený dům zkontrolovat. Způsobil škodu 300 korun. I v tomto případě mu hrozí až 8 let vězení. Hlavní líčení ale soud odročil, protože obžalovaný do soudní síně nepřišel. Nepodařilo se ho najít ani policii. „Jde o muže žijícího na ulici. Je po něm vyhlášeno pátrání. Schovává se,“ zmínil soudce. Právě útěkem před spravedlností si ale podle Čapka dotyčný muž zajistil téměř jistý pobyt za mřížemi.

„Býval bych mu za těch 300 korun dal nejspíše podmínku,“ podotkl soudce. Další termín projednání jeho případu je v polovině července. Ve stejný den bude teplický soud řešit krádež bot v hodnotě 499 korun. Zloděj si je přivlastnil bez zaplacení v obchodě rovněž ve stavu nouze, a proto i jeho čin spadá automaticky do vyšší trestní sazby.

Ilustrační foto.
O zahrady je na Teplicku obrovský zájem. Volných je málo, ceny rostou

Policie podobných případů v období, kdy celé Česko trápila koronavirová pandemie a vláda kvůli tomu vyhlásila zvláštní opatření, zaznamenala více. Stíhá například 27letého muže z Bíliny, který v březnu kradl na čerpací stanici v Mostě. Nejprve si vzal sám z regálu kávu a sušenky. Od obsluhy si pak nechal předložit na pult karton cigaret. V ruce měl platební kartu, čímž vyvolal pocit důvěry.

„Využil ale nestřeženého okamžiku, kdy žena přešla k pokladně. Popadl karton a z prodejny vyběhl,“ uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Podobným způsobem ukradl o deset dnů později na jiné čerpací stanici další karton cigaret. To už ho ale zadržela policie. Celkem způsobil škodu 2 tisíce korun. I jeho případ poputuje co nevidět k soudu.

Podle Daniela Vítka z teplické policie se přísnější tresty v době nouzového stavu týkají kromě krádeží také podvodů. Za normálního stavu hrozí za krádež až dva roky za mřížemi, v nouzovém až osm let. Důvodem, proč je v legislativě toto ustanovení zakotvené, je skutečnost, že v krizových situacích se policie musí věnovat akutním úkolům, třeba hlídání státních hranic.