Historie zná dračí lodi více jak 5000 let, kdy se jako plavidla používaly při rituálních uctívání draka, jako boha řek a při oslavách, které začátkem léta přivolávaly déšť pro dobrou úrodu..

Koncem 60.let 20.století na základě asijských tradicí byl v roce 1970 uspořádán první Stanley Festival Race.

Od této doby je zaznamenáván velký boom v pořádání závodů Dračích lodí na všech úrovních. V současné době IDBF sdružuje více jak 60 národních federací s počtem přes 50 milionů aktivních závodníků.

Jak taková loď vypadá

Loď je dlouhá 12,49 m (bez hlavy a ocasu) a její šíře je 1,16 m. Hmotnost lodi je 250 kg a včetně posádky přibližně 2 000 kg. Je vyrobena z kevlaru a karbonu v kombinaci se skelným vláknem.

Počet sedaček je 10. Loď má dřevěný buben z kůže vodního buvola. Kormidlo je dřevěné s délkou okolo 4 m. Pádla mají délku od 105 do 130 cm.

Posádku tvoří 18 20 závodníků (minimum 16, maximum 20) + bubeník a kormidelník.

Proč právě Barbora?

Už několikrát jsem se přesvědčil, že tak nádherné místo jako je Barbora nám závidí nejen cizinci, kteří se přijedou ubytovat do Eurocampu Barbora, ale i čeští návštěvníci z celé naší republiky.

Nádherně čistá voda, zeleň kolem celého břehu, ale hlavně výhled na Krušné hory s vrcholem Bouřňáku musí uchvátit každého. I proto jsem pozval hlavního zakladatele, organizátora Dragon Boat Grand Prix v ČR, závodníka, ale hlavně prezidenta České asociace dračích lodí Petra Klímu, aby se přijel podívat k nám na Barboru a ujistil se, že pořádání závodů Dračích lodí na Barboře je dobrý nápad v krásném prostředí. Byl nadšen a proto našel v nabitém kalendáři závodů jediný volný termín pro letošní rok a pomůže mi při organizování prvního Open závodu na Barboře.

Tento závod by měl přispět k propagaci těchto úchvatných závodů v našem regionu, pomoc utvořit posádky různých organizací, zájmových skupin, firemních posádek atd. A doufám, že k založení tradice pořádání těchto závodů na všech úrovních.

Vlastní závod 8. 7. 2012 (neděle od 9 hod) je organizován systémem různých rozjížděk na 200 m. Jedna rozjížďka trvá cca 45 50s. Trať závodu povede podél hlavní pláže na Barboře, aby diváci měli ten nejlepší výhled na závody a mohli dostatečně fandit do rytmu bubnu udávající tempo jednotlivých lodí.

Organizátoři přiváží 4 závodní lodě a pro posádky, které potřebují trochu tréninku k sehrání celé posádky, je připraven trénink 7.7. od 16 hod.

Zázemí celého závodu je nejen v Eurocampu Barbora, kde mohou posádky, které přijedou již na sobotní trénink přespat ve stanech, ale i v Yacht clubu Barbora, kde v sobotu večer bude probíhat kulturní program, grilování a vše co k hezkému večeru patří. (PT)

Všechny bližší informace získáte na :

www.dragonboat.cz

www.eurocampbarbora.cz