Chovatelská výstava paroží se konala v sále restaurace v Hrobě. K vidění bylo 173 trofejí srnců, 45 jelenů, ale také 3 mufloni a 1 liška s označením zlatá. Výstavu doplnilo 15 odstřelených prasat. Výstava se koná každoročně a je zhodnocením loňské myslivecké sezony.

Jednotlivé kusy lebky s parožím hodnotí odborná komise, která odhadne, jak byla zvěř stará. Prohlídka to je téměř antropologická. „Dělají to proškolení a zkušení myslivci. Hodnotí se to podle spodní čelisti, podle její délky a hmoty. Dále podle okusu chrupu, jak je obroušený. Podle trofeje se pozná, zda byl chovný či ne. Vše se pak zaznamená do statistik,“ říká Libor Hradec z mysliveckého spolku MS Divočák Kostomlaty, který výstavu v Hrobu zorganizoval.

V ruce přitom držel trofej srnce. Pro laika stejná jako všechny ostatní. Myslivec ale rozdíly pozná hned. „Tady u toho vidláka podle stavby paroží vidíme, že byl odstřelový. Kdyby byl chovný, tak by se neměl střílet,“ poznamenal. Pokud přeci jen myslivec skolí chovnou zvěř, tak mu za to žádný postih nehrozí. „Je to spíše pro nás takový přehled, že víme, kde a která zvěř žije a pohybuje se,“ dodal myslivec.