Cílem protestu má být podle předsedy bloku proti islámu Martina Konvičky vyjádření nesouhlasu s návrhem změny azylového systému, který ve středu zveřejnila Evropská komise. Komise podle něj chce členských státům vnutit systém rozmisťování uprchlíků dle kvót. Sobotní blokáda kromě Cínovce proběhne ještě na přechodu České Velenice v Jihočeském kraji a u Kraslic v Karlovarském kraji. Na Cínovci a v Kraslicích se protestů zúčastní i představitelé německého protiimigračního hnutí Pegida. „Akce je řádně ohlášena. Musíme to respektovat. Jestli tím skutečně něco vyřeší, nebo jde jen o politické zviditelnění se, tak na to si musí každý odpovědět sám," řekl starosta Dubí Petr Pípal, pod který spadá Cínovec.

Speciální opatření kvůli blokádě město Dubí nechystá. V pohotovosti budou dubští strážníci. „Trošku obavy jsou z příjezdů stoupenců Pegidy. Není jisté, kolik jich vlastně přijede, jestli to budou jednotlivci či nějaká větší skupina. Věřím, že vše proběhne v klidu," dodal Pípal.

Dva hraniční přechody s Německem si strana vybrala, protože je na nich prý jasně vidět potřeba znovuzřízení pohraniční policie. Třetí přechod je na hranici s Rakouskem a podle Úsvitu tam kvete prostituce a obchod s drogami. Loni v září zablokovali na výzvu Úsvitu odpůrci islámu na několik minut dopravu na česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště. Sešla se jich necelá stovka. (red)

Uprchlíci jsou i na německé straně Cínovce. V zařízení patřící německé straně je 110 uprchlíků. Budova je oplocena. Přes silnici má svoji služebnu německá policie. Na nákupy si azylanti původem ze Sýrie, Iránu, Iráku i Afghánistánu chodí převážně do německých supermarketů v Altenbergu. Ubytované utečence mají na druhé straně hranice i na Moldavě.