V 9 hodin dopoledne se v budově A Gymnázia Teplice sejdou opět milovníci neživé krásy. Je to pravidelné setkání regionálních sběratelů, kteří prezentují svoje nálezy přírodních minerálů a zkamenělin. Akci pořádá Gymnázium Teplice a Bílinská přírodovědná společnost. „Na výstavě uvidíte a můžete i zakoupit různé krystalované ukázky nerostů z lokalit v Krušných horách, jako je Cínovec, Krupka, Moldava, Měděnec a další. Zastoupeny jsou i vzorky z Českého středohoří, z celých Čech i z ciziny. Také zde najdete krušnohorské polodrahokamy, jaspisy a ametysty z okolí Měděnce. Oko potěší i acháty a jaspisy z okolí Kozákova, vltavíny z jižních Čech i zázračné léčivé koule z Bíliny. Zájem prohloubí také různé zkameněliny z našich fosilních vrstev, zastoupeny budou i vzorky z ciziny, jako například zkamenělé stromy, otisky listů, trilobiti a také žraločí zuby. Na akci bude přítomen pracovník muzea, který pomůže návštěvníkům určit neznámé vzorky, které si přinesou a případně je i ohodnotí. Pro děti je připraven mineralogický dárek. Akce potrvá do 14 hodin," informoval ředitel gymnázia Zdeněk Bergman.

AKVA-TERA TRHY A PROHLÍDKA BIOPARKU

Tuto sobotu proběhne současně i tradiční setkání pěstitelů a chovatelů v budově C Gymnázia Teplice. Ryby, hmyz, drobní hlodavci, ptáci, krmení to vše si můžete prohlédnout i koupit.

Připraveny jsou i organizované prohlídky Bioparku (školní ZOO), Beuronské kaple a celého areálu školy včetně výstavy Energie v aule. Vstupné je symbolických 20 Kč.

V Bioparku se můžete seznámit se 140 druhy zvířat. Čekají tu na vás mimo jiné klokani, mary, pštros emu, Ve výbězích se můžete potěšit pohledem na opičky tamaríny, lemury, kotuly a také nejmenší opičky naší planety, kosmany zakrslé. Určitě nepřehlédnete ani zvědavé surikaty, dvojici dikobrazů a obdivovat budete jistě i voliéry s pestrobarevným ptactvem. Nejvíce zvířat si ale můžete prohlédnout ve sklenících, kde se skvěle daří i všem rostlinám. Hadi, želvy, žáby, krokodýl, chameleon, agama, pavouci, štíři, ale také ryby ať už ty, které známe z našich řek a rybníků, tak i exotické zástupce vodní říše.

„Je jedno, zda přijdete vstupem do budovy C (od parkoviště v Alejní) nebo hlavním vstupem do budovy A (z ulice Čs. dobrovolců). Po zaplacení jednotného vstupného 20 Kč budete mít přístupný celý areál školy," těší se na návštěvníky ředitel Bergman. (ot)