„Už je to taková tradice, že státníky, kteří přijedou na pozvání prezidenta, u jídla obsluhují naši studenti. Je to dlouhodobá zkušenost s naší školou, a troufám si říci, že zde rozhodně neděláme ostudu. Naši studenti mají profesionální vystupování," nechal se slyšet ředitel školy Jiří Nekuda.

Hotelová škola si podle jeho slov důvěry hradního protokolu nesmírně váží. Pro žáky to je životní zkušenost. Většina z nich se už nikdy blíže k prezidentům nedostane.

Teplická hotelovka spolupracuje s Pražským hradem už od roku 2006, kdy přišla první pozvánka. Tento koncept vymyslela Livia Klausová v roce 2003 a vlastně tím navázala na prvorepublikovou tradici. Již za prezidentů Masaryka a Beneše jezdily děti z hotelových škol do Prahy na Hrad obsluhovat.

Žáci Hotelové školy Teplice už obsluhovali například prince Charlese, nejstaršího syna britské královny Alžběty II, který si spolu s manželkou vévodkyní z Cornwallu Camillou pochutnával na tradiční české kuchyni. Obsluhovali i papeže Benedikta XVI., prezidentku Švýcarska Eveline Widmer Schlumpf s doprovodem, nebo jordánskou výsost .

Nechyběli ani u slavnostního oběda, když se v Praze setkali americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv při podpisu dohody o jaderném odzbrojení.

„Barack Obama byl již druhým americkým prezidentem, kterého naši žáci obsluhovali. V roce 2007 měli tu čest obsluhovat Obamova předchůdce v úřadu amerického prezidenta, George Bushe," uvedl Jiří Nekuda, ředitel teplické hotelové školy. (re)