„Tato lokalita by se postupně měla stát místem pro odpočinek a poučení občanů, načerpání nových sil a v neposlední řadě i setkávání sousedů v přírodě," řekl starosta Novosedlic Radoslav Bartůněk.

V aleji jsou nově umístěny lavičky a informační tabule. Na informačních tabulkách jsou QR kódy, skrze které se lze dostat do databáze, kde jsou zveřejněny další informace o několika desítkách starých odrůd jabloní, hrušní a třešní. „Jabloně provázejí člověka již mnoho staletí. Stovky a dnes už dokonce tisíc odrůd přinášejí ovoce tu vhodnější na mošt, tu lahodné chuti, tu vynikající pro sušení na křížaly. Na jaře poskytnou včelám potřebný nektar, jako surovinu pro výrobu medu. Jabloňový vysokokmen je okrasou krajiny pro celý rok, i když nejvýraznější je pochopitelně v květu," řekl Martin Lípa, který pracuje jako koordinátor projektu Oživení starých odrůd.

Alej v Novosedlicích čítá devět jabloní. „Odrůdy jsou vysazeny na bujných podnožích a při dobré péči tu mohou být i 100 let," dodal Martin Lípa.

Na ukázkovou alej přispěl finančně Ústecký kraj. Dotace z kraje činila skoro 80 procent, zbytek šel z obecní kasy. Celkové náklady se vyšplhaly na zhruba 70 tisíc korun. (kos)