Zastupitelé Teplic schválili pro příští rok schodkový rozpočet města. Počítá s příjmy přes miliardu korun. Výdaje jsou o téměř 500 milionů vyšší. Do červených čísel se ale lázeňské město nedostane. Předpokládaný schodek vyrovnají ušetřené peníze z minulých let.

Rozdíl mezi výdajovou a příjmovou položkou může být na konci příštího roku ve skutečnosti menší. Podle primátora Hynka Hanzy (ODS) rozpočet nepočítá zatím s tržbami z nového zimního stadionu a aquacentra, které se otevřou pro veřejnost na jaře. „Nechci předjímat příjmy z těchto nových sportovišť, ale počítáme s tím, že by měly snížit výsledný předpokládaný schodek,“ konstatoval. „Zároveň masivně investujeme, a to se samozřejmě ve výdajích projevuje,“ dodal.

Kromě zmíněného dokončení modernizace aquacentra v Šanově a výstavby kryté zimní plochy Na Stínadlech se Tepličané mohou těšit na rekonstrukci foyeru Domu kultury a také novou klimatizaci v jeho celých prostorách. Další peníze město investuje do nové sportovní plochy u ZŠ Edisonova a výstavby nové mateřské školy.

Samostatnou a dlouhodobou kapitolou v investicích je modernizace vozového parku pro MHD. Pokračovat bude i v příštím roce. V průběhu jeho druhé poloviny do teplických ulic vyjedou tři nové klasické trolejbusy. Číslo to nebude konečné. „Výhledově pořídíme ještě dalších pět hybridních. Vybírat firmu na dodání budeme už příští rok, s nasazením do provozu počítáme ale až v roce 2020,“ sdělila Ivana Müllerová z teplického magistrátu.

Teplice tradičně hospodaří bez dluhů a podle bývalého primátora Jaroslava Kubery jsou připravené ustát jakoukoliv případnou ekonomickou krizi. „Za mého působení v čele města jsem právě toto prosazoval. Žádné dluhy. Nejdříve si našetříme a pak teprve budeme utrácet,“ uvedl.

Za profesionálně připravený označil návrh rozpočtu opoziční zastupitel Jakub Mráček (Volba Pro! Teplice). Určité výhrady k němu ale má. Vedení radnice podle něj podobně jako v předchozích několika letech má i na příští rok „velké oči“. „Příjmové položky se trefí téměř na jednotky procenta. Ale na straně výdajů to vedení města opět pravděpodobně přestřelí. A to proto, že se nedaří utrácet peníze, jak je naplánováno,“ komentoval.

Tepličtí mají z minulých let našetřeno v pokladně téměř 770 milionů korun, které lze využít zejména na investice. „I přes průběžné výdaje je nadále k dispozici významná rezerva na realizaci plánovaných investičních akcí v roce 2019 a následujících, které by ze zdrojů jediného rozpočtového roku nebylo možné uhradit,“ referoval zastupitelům při představení rozpočtu ke schválení vedoucí finančního odboru Roman Jodas.

S většími investicemi město počítá i v rámci výhledu na další čtyři roky. „Financování je zajištěné prostředky z minulých let. Ze zkušeností však může z objektivních důvodů dojít k časovým posunům realizací a tím i k uvolnění financí na jiné akce,“ podotkl Jodas.

Tepličané by se měli dočkat nového koupaliště, pro které nové zastupitelstvo vybralo lokalitu v okrajové části města na Nové Vsi.