Třeba zbytečně nesvítit na chodbách v obytných domech.

Právě na to se již v Teplicích zaměřila některá bytová družstva a zavedla na společné chodby panelových domů senzory, které ovládají světlo automaticky. Vypínače patří minulosti. „Když přijdu večer domů, samo se mi rozsvítí světlo hned u vchodu. Poté také na chodbě. Když zalezu do bytu, zase se to po čase samo vypne,“ říká Roman Pájíček z teplického sídliště Šanov II. Podobné to je také i v dalších místech v Teplicích.

To je jedna z možností, jak za dodávku elektrického proudu neplatit zbytečně velké peníze, když by chodba třeba celou noc svítila.
Za proud ale neplatí ani pěstitelé konopí. Tedy přesněji ti, kteří tyto rostliny pěstují pokoutně. „Už bylo několik případů v posledních letech, kdy někdo odebíral proud načerno a využíval ho na svícení a pro elektrická topení v nepovolených pěstírnách. Objevily se i případy, kdy se zloději napojili přímo na pouliční osvětlení,“ říká Ilona Novotná, mluvčí teplické policie.

Energetici během roku po své linii provádějí namátkové kontroly na černé odběry. Fungují také na podněty od občanů. Vyhledáváním černých odběrů elektřiny se v energetické společnosti ČEZ zabývá speciální útvar. Na Teplicku tak bylo například na základě kontroly odhaleno doupě, kde se v Duchcově vyráběla ve velkém droga. Tajná laboratoř byla vytápěná a osvětlená načerno.