Cyklisté, kteří se jezdí v létě vykoupat z Teplic na Barboru, si budou možná moci dát ke klobáse u stánku pivo. Popotahováni policií by neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole někde po teplickém venkově. Senát takový návrh teď předložil poslancům.

„Podporuji prolomení nulové tolerance alkoholu pro cyklisty, stejně jako pro vodáky. Nehody spojené s alkoholem způsobují opilci, nikoliv ti, kteří si dají k obědu malé pivo,“ říká předseda Senátu a bývalý primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Podobně jako kouření i alkoholová neřest Čechů má v podobě Kubery svého advokáta. Teplický politik prolomení nulové tolerance podporoval už v minulých letech. Odvolával se na pravidla v rámci Evropské unie, kde v řadě států mají povoleno 0,4 promile až 0,8 promile alkoholu v krvi. Navrhoval to v roce 2015, ovšem bez úspěchu.

Změnu novely zákona o silničním provozu schválil minulý týden Senát na návrh svého výboru pro územní rozvoj. Zákonodárci to spojili s rozšířením tolerance pro vodáky. Novela se teď s pozměňovacím návrhem od Senátu vrací k poslancům, od kterých přišel prvotní návrh pouze pro prolomení nulové tolerance v malých vodáckých lodích na řekách.

Navrhovatelé změny u cyklistů svůj záměr podpořili argumentem, že půl promile povolují například sousední Rakousko či Německo. Vycházejí z faktu, že pokud cyklisté využívají tamní stezky a chtějí se projet i u nás, musejí dle současných pravidel v Česku nejprve na hranicích vystřízlivět.

Policisté cyklisty kontrolují

Motoristy méně využívaná silnice z Teplic přes Újezdeček k rekreační nádrži Barbora slouží jako dopravní tepna pro cyklisty.

Policie zde v létě kolaře kontroluje. Rekordmanem tu v minulých letech byl muž, který se vracel večer z Barbory domů a po silnici s bicyklem kličkoval. Jak přiznal, celé odpoledne seděl u stánku a popíjel s kamarády pivo proložené tvrdým alkoholem. Přístroj v dechu ukázal dvě promile alkoholu.

Policejní statistiky teplických policistů vykazují i dopravní nehody, kde viníkem je právě cyklista. Podle mluvčího Daniela Vítka k příčinám kolizí s auty patří například nedání přednosti v jízdě.

Ne všichni jsou pro

To, že by se po silnicích mělo jezdit bez alkoholu, podporuje už řadu let Jan Pechout z BESIPu. „Alkohol řidiče ovlivňuje. Pravdou je, že na každého může jedno či dvě piva zapůsobit jinak, ale nejjistější je, pokud se hladina drží na nule,“ tvrdí odborník přes silniční provoz.

Pokud se cyklistům dá možnost se před jízdou trochu napít, lze očekávat i negativní reakce od zapřisáhlých abstinentů. „Opilí řidiči budou na silnicích dělat problémy. Když jim povolí dvě piva, dají si tři nebo čtyři,“ objevují se už nyní komentáře na sociálních sítích.

„Někteří si tu dávají u mě točené pivo, jestli pak hned jedou, to netuším,“ uvedl na téma cyklistů na Barboře vloni Rostislav Krejčí, který má u vody stánek s občerstvením.

V minulosti prolomení nulové tolerance prosazoval dvakrát Zdeněk Škromach (ČSSD). Ten by povolil dokonce 0,8 promile, ale ani on tehdy nepochodil. Na tahu je teď Sněmovna. Poslanci jednotlivých stran budou asi moci hlasovat volně, a to i v nejsilnějším hnutí ANO. I tam jsou příznivci i odpůrci.