„Budova se stala symbolem pokroku tehdejší horské vesnice, protože byla součástí moldavské horské dráhy, která před více než 130 lety zahájila provoz do těchto horských končin a to byl počin více než průkopnický. Přinesl nové možnosti, oživení, a tak i moderního ducha, který tu, jak doufáme, přetrval dodnes," řekla místostarostka Moldavy Eva Kardová.

Obec budovu před časem koupila. „Jako noví majitelé jsme začali řešit současný stav budovy a její záchranu. Zásadní bylo vyklizení objektu od starých zahnívajících věcí, které se zde nashromáždily po dobu více než padesáti let, zjišťovali jsme závady, stav rozrůstající se dřevomorky a sanaci napadených částí objektu," říká starostka.

SHÁNĚJÍ PROVOZOVATELE RESTAURACE

Momentálně obec řeší využitelnost rozsáhlého objektu nádraží. V první řadě by chtěla opět získat provozovatele restaurace.

„Provozovna citelně chybí, obzvlášť teď v sezoně, kdy nestačíme uspokojit nával turistů. Hledáme možné provozovatele, aby tradice zdejší restaurace nebyla přerušena a návštěvníci měli možnost se občerstvit v létě i v zimě. Jsem přesvědčena, že nádražní hospoda do objektu patří jak historicky, tak aktuálně jako součást rozvoje turismu," říká starostka a dodává:

„A nejen ona. Napadá nás mnoho druhů dalšího využití, ale vybrat to nejvhodnější je velmi těžké. Hlavním kritériem pro výběr by měla být záchrana objektu a jeho následná ekonomická udržitelnost."

Nádražní budova ale není v kurzu jenom u turistů, ale i u zlodějů. Před časem tam nějaký lapka poškodil dveře oddělující vestibul od ostatních částí. Čekárna byla mimo provoz.