Jak vysvětlil Josef Klusáček, ředitel Obchodní akademie Teplice, kvůli státním maturitám museli být pedagogové speciálně školeni, získávali certifikáty, aby mohli u maturit působit. Některé školení ještě čeká. „Mají dostat certifikát? K čemu jim bude?“ ptá se ředitel. Nejistota provází proces zavádění státních maturit od jeho počátku. Zmatení jsou jak učitelé, tak i studenti. Byly dané pokyny a podle nich se školy na novou zkoušku dospělosti připravovaly.

Ředitel dodal, že studenti si například kupovali testy od společnosti Scio, aby věděli, co zhruba mají u státní maturity čekat. Klusáček však nemá strach, že by studenti obchodní akademie nebyli dostatečně připraveni. „My se toho nebojíme, máme, myslím, šikovné děti. Musíme se tak snažit dál,“ říká.
Za nepříjemnou označila současnou situaci Věra Ševčíková, zástupkyně ředitele Gymnázia Teplice. Ředitel Zdeněk Bergman je příznivcem státních maturit a škola na ně již byla pečlivě připravená. Studenti byli informováni prostřednictvím bružur, od pedagogů.

Všichni již byli připraveni na to, že státní maturity letos proběhnou. Maturovat se tak bude letos ještě postaru. Jak zástupkyně vysvětlila, maturanti jistě budou rádi, že nebudou první. Dotkne se to až dalších. Ševčíkové však nemá strach z toho, že by studenti měli s novým zakončením středoškolského studia nějaké problémy. „To neočekávám, připravujeme se již dva roky,“ uvedla.

Zástupce ředitele Biskupského gymnázia v Bohosudově Jan Šimek vysvětlil, že odložení státních maturit přináší současným maturantům určité komplikace. „Ti, kteří si volili pouze 3 předměty, což nový systém umožňoval, si budou muset přibrat čtvrtý předmět,“ vysvětluje. Studentům to způsobí komplikace v přípravě na maturitní zkoušku. Pokud se čtvrtým předmětem nepočítali, budou se mu muset nyní začít věnovat. S tím již ovšem nemusí korespondovat nabídka otevřených seminářů. Ztíží se i práce pedagogů, kteří se budou muset studentům věnovat.