Kvůli extrémnímu suchu platí v regionu na doporučení Českého hydrometeorologického ústavu výstraha před požáry. „Lidé by měli v tomto období přestat ve volné přírodě manipulovat jakýmkoli způsobem s otevřeným ohněm, a to včetně kouření. Na svých pozemcích by neměli pálit zahradní odpad ani zakládat ohně k opékání buřtů,“ varuje mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Červenobílé cisterny s vodou musely v minulých dnech zamířit například do Mukova v lokalitě Hrobčic, kde hořel les. Podobně se hasiči zapotili při likvidaci plamenů v Krupce na Vrchoslavi či v Bažantnici v Duchcově.

K nejčastějším příčinám požárů se řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích či dopravních prostředcích. Mezi typicky letní požáry v přírodě patří také ty od táborových ohníčků či nedopalků cigaret. „Neudělat si táborák o prázdninách ale nejde. Hlídáme vnoučata a stanujeme na zahradě. Opékání buřtíků je zpestřením večera,“ říká Libuška Nováková z Teplic.

Ilustrační foto
Vedra budou střední a severozápadní Čechy trápit až do soboty

Pokud se tedy přeci jen rozhodnete pro táborový oheň, měli byste respektovat základní pravidla. Vhodné místo pro ohniště by mělo být aspoň 50 metrů od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od domů. Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí například kameny, pískem či vyhloubením zeminy.

Oheň nenechávejte ani chvíli bez dozoru. Místo pak opusťte jen tehdy, když je řádně uhašený, přičemž nejlepší je ohniště pořádně prolít vodou, popřípadě zasypat zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ním musí být chladné.

Jen za poslední měsíc bylo v Ústeckém kraji nahlášeno okolo stovky požárů travního a polního porostu. Hasiči zasahovali také u požárů v lesích. Všechny se doposud podařilo zlikvidovat tak, že nebyla zasažena lidská obydlí a nedošlo ke zraněním.

Velký požár mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem
FOTO: Podél trati z Lovosic do Ústí zuří ohnivé peklo

Jeden z nejhorších letošních požárů v přírodě nastal na začátku července. Měl několik ohnisek, která se táhla od Lovosic až do Dolních Zálezel. Požár tehdy způsobila závada na projíždějícím nákladním vlaku. „Zažil jsem hodně, ale tohle bylo výjimečné,“ ohlíží se hasič David Ďuriš.

„Potrápil nás rozšiřující se oheň v lese u Litochovic. Tam hrozilo velké nebezpečí, že vzplane obilné pole, které se táhne k obci Velemín. Vytvořili jsme bojovou hranici a drželi jsme oheň pod kontrolou. Hodně nám pomohlo hasičské letadlo, které ochlazovalo okolní porost, díky čemuž pak mohli hasiči v lese zasahovat,“ líčí hasič náročný zásah.

Letošní rok je teplotně rekordní, což se negativně promítá právě do počtů požárů. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší, velká sucha na Teplicku vládnou i v červenci.

Premiérový ročník festivalu Rock u rybníka v Proboštově se vydařil.
U rybníka v Proboštově zahraje Brutus, legendární Emise i Toxic People