Nejprve se delegace sešly u pomníku v Mukově, aby se poté přesunuli do Teplic na Písečný vrch. U obou pomníků položily delegace květiny a věnce, a to za přítomnosti vojenských veteránů.

Na Písečném vrchu přihlížela i početná skupina teplické veřejnosti. Teplický pomník je kousek od botanické zahrady, každý se sem může přijít při procházce v této lokalitě Teplic podívat.(pem)

-----------

Co říká historie?

Před 70 lety bombardovali Američané rafinerii

Před 70 lety, 21. července 1944, provedlo americké letectvo nálet na rafinerii pohonných hmot v Záluží u Mostu. Přesnost bombardování však byla nízká a velká část pum dopadla do okolí továrny. V důsledku akce přišlo o život 195 lidí.

Rafinerie Sudetenländische Treibstoff Werke v Záluží byla významným producentem syntetického benzinu, který byl nezbytný pro chod německé vojenské mašinerie. Továrna proto nemohla ujít pozornosti Spojenců, kteří ji poprvé bombardovali v půlce května 1944. Podruhé zamířily těžké bombardéry na Mostecko 21. července téhož roku. Ze základen v jižní Itálii doletělo nad Záluží 140 strojů 15. letecké armády USA. Nad cílem na ně čekala palba děl protivzdušné obrany a uměle vytvořená mlha, která zahalila rafinerii i její okolí.

Odhoz pum byl kvůli špatné viditelnosti proveden prakticky naslepo, čemuž odpovídala i přesnost zásahů. Většina bomb dopadla na tábory, v nichž byli ubytováni zahraniční dělníci a váleční zajatci. Samotná rafinerie byla poškozena jen mírně.

V důsledku bombardování zemřelo 195 osob. Dalších 18 obětí si týž den vyžádal noční nálet britských bombardérů na nedaleký Chomutov. Ztráty se nevyhnuly ani Američanům, kteří přišli o více než dvě desítky letců. Letadlo spadlo i v Teplicích a u Mukova.(čtk, pem)