Poprvé se poběží se zlatou známkou kvality IAAF a na nové trase.

Rodinný běh

Celkově na trať vyrazí 5 700 běžců, z toho přes 2 100 poběží tříkilometrový rodinný běh, kterého se zúčastní i bývalá Miss sympatie, internetu a diváků z roku 2002 Lenka Kocmanová Taussigová. Závod poběží se svými dvěma syny. Vytrvalci běží celých 21,0975 km, kdo nemá natrénováno, může dát dohromady štafetu.

Trasa vedoucí areálem Spolchemie odlišuje Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem od všech ostatních závodů RunCzech běžecké ligy. Kromě chemičky ale trasa vede po Labské stezce až na Svádov, k hradu Střekov a do centra města. „Letošní jednokolová trasa je navržena tak, aby se běžci nepotkali. Je bezpečnější a odpovídá nejvyšším standardům," vysvětluje ředitel závodu Václav Skřivánek.

V závodě se představí česká běžecká vytrvalostní špička i vynikající světoví atleti. Rekord ústeckého půlmaratonu 1:00:38 je od roku 2013 v držení Philemona Limo, letos se však na startu sejde hned pět mužů, kteří už dokázali běžet rychleji. Tři z nich mají dokonce svá osobní maxima pod hranicí jedné hodiny. Také ženské startovní pole v čele s Caroline Kilel slibuje velmi zajímavé sportovní výkony.

Malý zázrak

Svůj první půlmaraton v Ústí poběží i nejlepší česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová, která nedávno vyhrála skvělým časem závod na 10 km v Berlíně.

Závod nově zdobí také zlatá známka kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF, která láká přední světové vytrvalce a tisíce běžců ze všech koutů republiky i ze zahraničí. „Ústí nad Labem je nejmenší město na světě, které takové ocenění získalo. Pro nás, organizátory, je to malý zázrak a pro Ústečany velké vyznamenání a příslib do dalších ročníků," těší se z ocenění prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Všechny kategorie Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem i dm rodinného běhu ještě hlásí volná místa. Kapacita závodu je již naplněna z více než devadesáti procent. Takže je nejvyšší čas zaregistrovat se na www.runczech.com.