Podle norem se pak odvíjí i výše poplatku. „Už v půl sedmé tu bylo kolem dvou stovek lidí,“ říká Pavel Válek, vedoucí odboru správních činností teplického magistrátu. Vysvětluje, že na poslední chvíli teď přicházejí ve velké míře lidé, kteří již ani auta nemají třeba několik let, ale neodhlásili je. Mezi dalšími ve frontě jsou i ti, co koupili vozidlo, proběhlo odhlášení, ale již se celý proces nedotáhl do konce. Právě nová registrace vozidla, ať již dovezeného ze zahraničí nebo i koupeného v ČR, bude stát až deset tisíc. A poplatek zaplatí vždy kupující. Válek dodává, že to lidé mnohdy nevědí a myslí si, že platit bude každý. „Vůbec z toho nemám radost, máme žigulíka, který je v současnosti předmětem dědického řízení. Nemůžeme s ním tedy nic dělat a je jasné, že prodávat ho již nemá cenu,“ říká Martina Šmídová z Teplic.

Pavel Válek upřesňuje, že každý, kdo má pořadové číslo, bude ten den mít možnost si svůj problém vyřídit i za cenu toho, že pracovníci zůstanou přesčas. „Je mi jasné, že dnes tu budeme přesčas,“ uvedl v úterý Válek s tím, že magistrát se snaží lidem vyjít vstříc úředními hodinami po celý týden. Kdo tedy bude mít číslo, na řadu se dostane, pokud ovšem samozřejmě okamžik vyvolání svého čísla nepropásne.

Na poslední chvíli nechali mnozí lidé i výměnu občanek vydaných do konce roku 2003. Tyto občanské průkazy nemají strojově čitelné údaje a přestávají koncem letošního roku platit. Kdo si tak o vydání nové občanky nezažádal, vystavuje se tak riziku pokuty až do výše deseti tisíc korun. Úřad má totiž na vyřízení žádosti měsíc. Kdo to nestihl, může si samozřejmě o vydání nového průkazu zažádat i nyní, ale musí počítat s možností pokuty. Podle ministerstva vnitra jsou totiž občané povinni požádat o vydání nového občanského průkazu včas.