Původní severozápadní kopule již technicky dosloužila a po více než pěti desítkách let si zasloužila svoji výměnu. Nové specifické zastřešení přivezlo rozložené několik nákladních vozidel. Dvě poloviny a další zařízení, které se kvůli pozorování nebe otevírá kvůli výhledu pro dalekohled. Konečná montáž před vyzdvednutím na své místo proběhla až na parkovišti před vchodem do hvězdárny. Novou střechu pozorovatelny dopravil k dalekohledu jeřáb. Prakticky stejně, jako tomu bylo před padesáti lety, při původní výstavbě hvězdárny na Písečném vrchu.

Historické záznamy, které má teplická hvězdárna ve svých kronikách, uvádějí, že tehdejší záměr využít vrtulník byl zamítnutý. Proto se musela původně ucelená kopule rozřezat a dopravit k vrcholu po částech a opět svařit. I nyní se dávala dohromady až na místě. Montáž a následné přenesení jeřábem proběhlo úspěšně a dalekohled v pozorovatelně je opět pod střechou. Během jednoho dne. Druhá kopule hvězdárny prošla výměnou už v roce 1992.

Výměna kopule na teplické hvězdárně.

Zde na snímku Radima Neuvirta vidíte demontáž původní kopule.

Jedná se o teplickou hvězdárnu na Písečném vrchu, která má v Teplicích také své další zařízení, a to planetárium umístěné na šanovském sídlišti vedle školy.

Věnovali jsme této události také titulní stranu v tištěném Deníku… (klikněte ZDE)