Kolonka prozrazující povolání na letošních kandidátkách pro komunální volby na Teplicku je pestrá. Kromě tradičních profesí, které se vyskytují nejčastěji jako podnikatel, důchodce, učitel, dělník či lékař nebo zdravotní sestra lze najít i nepříliš rozšířená povolání.

Posuďte sami. Rozhodovat o dění ve svých obcích chtějí například malířka skla, strážný, garážmistr, taxikář, pedikér, ale také lodník a duchovní. Několik kandidátů uvedlo jako povolání péči o osobu blízkou. Seznam netradičních zaměstnání pokračuje zásobovačem, instrumentářkou, kvalitářem, předákem. Zaujali vrtař, jeřábnice a také dělník údržby obce či referenti duševního vlastnictví.

Právě profesemi adeptů z kandidátních listin, které lze vyčíst například z veřejného portálu volby.cz, se baví lidé na sociálních sítích. „Referenti duševního vlastnictví, to je naprosto skvělý název pro androšskou nebo pankáčskou kapelu,“ komentuje Luboš Rybka.

Mezi kandidáty je také teplický pouliční divadelník Martin Ryba. Profesí pedagog se v kolonce povolání uvádí jako ředitel divadla, kterému šéfuje coby samozvaný principál. Zároveň ale přiznává, že chtěl původně zvolit trochu příznivější popisku. „Uvažoval jsem původně o 'principálovi blešího cirkusu', ale umírnil jsem se,“ směje se recesista.

Z tradičních profesí na Teplicku převažují živnostníci, podnikatelé. Následují je důchodci a dělníci. Do TOP 10 se dostali také studenti. Jedním z nich je Petr Šálek, kterého politika baví.

„Zajímám se o ni už třetím rokem, druhým z toho konkrétně v Teplicích. Pravidelně chodím na zasedání místního zastupitelstva. Rád bych se podílel na rozvoji města,“ komentuje mladík své rozhodnutí kandidovat v komunálních volbách.

Mezi rekordmany, který se se stejnou profesí starosta, primátor na hlasovacím lístku opakuje vždy po čtyřech letech už od roku 1994, je současný čelní představitel Teplic Jaroslav Kubera.

„Ani na to nekoukám, jak to letí. Není to důležité. Podstatné je, co se za tu dobu v našich ulicích udělalo,“ ohlíží se za svojí dosavadní politickou kariérou ve vedení města. Na otázku, zda se bude snažit obhájit post, propagátor kouření odpovídá různě. Zatímco jednou říká, že si musí pohlídat, aby se Teplice nezadlužily, jindy zase novináře s klidem svým vlastním „lakuje“, že půjde zřejmě do ústraní.