NaTeplickuje ale podle ČSÚ počet obyvatel v rámci kraje spíše stabilní. Celkový pokles pak odpovídá vývoji ve zbytku země, kde se lidé stále více koncentrují do okolí Prahy a Brna, zatímco v ostatních regionech jich spíš ubývá. Valná většina lidí na Ústecku žije ve stotisícovém krajském městě, v posledních letech jich ale ubývá, za letošní první pololetí ztratilo 331 obyvatel. Podobné to bylo i vloni, kdy na Ústecku ubylo 503 lidí. Počet obyvatel se kvůli tomu dostal pod hranici 120.000. To je nejprudší úbytek z celého regionu. Demografové spojují vylidňování některých krajů s vysokou mírou nezaměstnanosti a také s dopravní dostupností. Uvádí to například starší analýza ministerstva práce.

Na Teplicku patří k nevíce žádaným profesím teď například řidiči kamionů, ale také lékaři či obráběči kovů. Otázkou je, co je sem má přilákat.

I v našem okrese se lidé z venkova stěhují kvůli dostupnosti práce spíše do měst. „Lze předpokládat, že existuje souvislost mezi migrací a vysokou mírou nezaměstnanosti, která motivuje část obyvatelstva k hledání si práce v lokalitách s lepšími pracovními příležitostmi," uvádí analýza ministerstva.

Nezaměstnanost na Teplicku se má stát také jedním z hlavních témat nadcházejících voleb, a to jak těch do krajského zastupitelstva, tak těch senátních. K dalším tématům pak patří hospodárnější nakládání s penězi a transparentnost, rozvoj zdravotnictví, sociální péče a školství v kraji či podpora cestovního ruchu.(re,čt