Přes léto je více práce především pro dělníky. To, že se musí otáčet, aby si v teplých měsících vydělal peníze na zimu, kdy tolik práce není, potvrzuje zedník Roman Jarošák. Vydělává si sám na sebe, přes léto se hodně staví venku, v zimě pak dělá koupelny v interiérech. „O práci strach nemám," poznamenává.

Šance získat práci v kraji se oproti republice výrazně liší. Zatímco v průměru připadají na jedno volné pracovní místo zhruba tři uchazeči, v Ústí nad Labem je jich 12, v Chomutově 11. Přesto jsou i v Ústeckém kraji firmy, které nemohou sehnat zaměstnance. Potíž je podle odborníků z místních úřadů práce a starostů v tom, že řada lidí pracovat nechce.

Konkrétně u nás na Teplicku bylo přes prázdniny bez práce přes šest tisíc lidí.

V rámci celého kraje je míra nezaměstnanost 8,2 procenta. Stále platí, že nezaměstnanost v regionu je nejvyšší z celého Česka. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Nejvyšší nezaměstnanost v kraji i v republice zůstává na Mostecku, kde v srpnu činila 10,8 procenta. Obavy z propouštění havířů kvůli postupnému útlumu těžby se v údajích zatím nepromítly. Hromadné propouštění zaznamenal úřad práce v srpnu pouze na Teplicku. „Z jedné firmy, která zaměstnává lidi v Krupce u Teplic, odejde 52 lidí. To je jediné ohlášení hromadného propouštění v kraji," řekl vedoucí oddělení zaměstnanosti ústeckého krajského úřadu práce Jaroslav Kunc. (pem, čtk)