Někteří místní mají obavy z toho, že se z areálu stane ghetto s nepřizpůsobivými. „Hlasoval jsem pro variantu, aby obec areál koupila. Bude to pak více a lépe kontrolovatelné. Bydlím v Újezdu. Máme dvě malé děti a bojím se o ně. Zvláštních lidí z areálu, kteří se nám pohybují po obci je více než dost. Máme strach, aby se situace je více nezhoršila," řekl Ondřej Dvořák před volební místností.

Referendum stejně jako volby do EU se v Hrobčicích odehrává v přízemí obecního úřadu. „V jedné místnosti se volí parlament a v druhé, která s ní sousedí, probíhá hlasování v rámci referenda. Vše je náležitě označené. Nikdo by neměl tápat případně se zeptá komise," vysvětlila starostka Hrobčic Jana Syslová. (kos)

TÉMA AREÁL ČERVENÝ ÚJEZD, VOLBY A REFERENDUM

Obyvatelé Hrobčic na Teplicku v místním referendum rozhodnou, zda má obec usilovat o koupi areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu. Zájem lidí o referendum není zatím příliš velký. Z více než 800 oprávněných voličů jich během první hodiny přišlo asi 20. Radnice i okolní obce se obávají toho, že by se z areálu mohlo stát ghetto. Referendum se koná společně s volbami do Evropského parlamentu. Jeho výsledky by měly být známé v sobotu odpoledne.

"Souhlasím, aby obec Hrobčice koupila areál bývalého uprchlického tábora Červený Újezd za maximální kupní cenu 15 milionů korun," zní text na hlasovacích lístcích. Starostka Jana Syslová (nez.) ČTK řekla, že když obyvatelé budou s koupí areálu souhlasit, bude muset obec sáhnout do finančních rezerv. "Byli jsme už natolik zoufalí, že jsme byli ochotni za cenu naprostého finančního vyčerpání areál koupit," řekla ČTK Syslová.
Částku, kterou je obec ochotná za areál zaplatit, je 15 milionů korun. Zatím ale neví, jak by s areálem naložila. "Nejlevější by bylo ho zbourat. Zjišťovali jsme i možnost vybudování domova pro seniory a startovacích bytů pro mladé rodiny, ale bohužel nebudou na tyto záměry dotační tituly," doplnila Syslová.

K tomu, aby referendum platilo, musí k urnám přijít více než 35 procent registrovaných voličů. Rozhodnutí přijaté v referendu je závazné, když pro něj hlasuje většina hlasujících a nejméně 25 procent všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří nevolili.

O tom, jestli majitelé areál vůbec prodají, není přitom jasné. Jednatel Domova na kopci Pavel Fousek ČTK řekl, že variant je několik. "Mám nabídku od soukromé firmy, která by si areál chtěla pronajmout k sociálnímu bydlení. Zájem má i jedno velké město. Zatím jsem se nerozhodl," řekl ČTK Fousek.
Bez ohledu na výsledek referenda se koupí areálu bude zabývat mimořádné zastupitelstvo Bíliny. Část zastupitelů chce, aby areál koupilo město a následně ho nechalo zbourat. "Hrobčické referendum vnímáme jako akt zoufalství, kdy je malá obec ponechána napospas nepříznivým okolnostem a zkouší se bránit," uvedla v prohlášení bílinská TOP 09, která svolání zastupitelstva iniciovala. O finanční podporu chce požádat centrální úřady. "Koupit to s tím, že vydám dalších 10, 20, 25 milionů na to, že to zbourám, to myslím není ideální řešení," řekl ČTK hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), který je zároveň zastupitelem Bíliny.

Před rychlým nákupem areálu varuje i šéf bílinské Strany Zelených Michal Tétauer, který je zároveň vedoucím oddělení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra. Právě od ministerstva majitelka areál koupila. Podle Tétauera za něj zaplatila osm milionů korun, obcím ho teď nabízí za 15 milionů korun. "Cítím v tom neférový nátlak. Buď obec areál koupí za dvojnásobek kupní ceny, nebo z něj provozovatel udělá ghetto," řekl.
V areálu žije stovka lidí. Jednatelé domova dostali za poskytování sociálních služeb bez registrace pokutu 250.000 korun, správní řízení s ním vede několik úřadů. V posledních měsících se do areálu nastěhovalo několik sociálně slabých rodin. (ČTK)