Chtěl od lidí na senátní kampaň 100 tisíc korun, nakonec se mu na účtu sešlo dokonce o třetinu více. Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman k finanční podpoře své premiérové senátní kampaně zvolil neobvyklý způsob. Vyzval příznivce prostřednictvím internetové sbírky na webu Startovač. Jde o první způsob výběru peněz na senátní kampaň svého druhu v republice. Za měsíc vybral 134 500 korun.

„Mám radost, že oznámení mé kandidatury rezonuje mezi lidmi,” reaguje na výsledek sbírky Bergman. Za příspěvek do internetové sbírky si lidé mohli vybrat odměnu. Vedle zážitků, jako je například let balónem nad Teplickem, si lidé volili třeba předměty z Bergmanových osobních sbírek z cestování pro světě.

Jednou z pikantností projektu, v rámci kterého lidé mohli dávat svému favoritovi do Senátu peníze na kampaň, byla také osobní pozvánka na panáka do baru. „Povídat si budeme o politice, školství, o životě. Rád s dotyčným proberu, co nám přijde na jazyk. Bar v Teplicích vybírá dárce. Zn. Teacher's whisky,“ popisuje jednu z odměn Bergman.

Podle jeho volebního manažera Jakuba Mráčka jsou mezi přispěvateli drobní dárci, kteří poslali 200 korun bez nároku na odměnu, ale i štědří sponzoři s 10 000 i 30 000 korunami. „Jsou mezi nimi jména zdejších úspěšných podnikatelů,“ uvádí Mráček.

Z dostupných informací zveřejněných na webu Startovač, prostřednictvím kterého sbírka probíhala, lze vyčíst, že Bergmana coby kandidáta na senátora podpořili také někteří jeho kolegové z učitelského sboru teplického gymnázia.

Zdeněk Bergman vede Gymnázium Teplice 25 let. V 2014 ho Tepličané při komunálních volbách jako nezávislého vyslali za Volbu PRO! Teplice do zastupitelstva města. „Teď chci své schopnosti a zkušenosti nabídnout našemu regionu a naší zemi. Myslím, že by to měl udělat každý úspěšný manažer na vrcholu kariéry,“ říká ředitel školy o svých plánech sesadit ze senátního křesla Jaroslava Kuberu.

V podzimních senátních volbách se Zdeněk Bergman utká nejen s Jaroslavem Kuberou (ODS), který senátní křeslo obhajuje, ale kandidaturu dále oznámili Tomáš Zíka (KSČM) a v minulých dnech přibyl Pavel Šedlbauer (nezávislý za TOP 09).

Internetové sbírky, cizím slovem crowdfunding, jsou fenoménem dnešní doby. V České republice se nejdříve uchytily crowdfundingové platformy podporující projekty v oblasti hudby, filmu, designu, literatury a všeho kreativního Hithit a právě Startovač.

U nich jde spíše o předkoupení si budoucího výrobku a fanouškovskou podporu oblíbeného umělce než o opravdovou investici, která se časem zhodnotí.

To je i případ projektu, který pro získání peněz na svoji kampaň spustil Zdeněk Bergman. Lidé, kteří přispěli, si vlastně jako odměnu mohli vybrat let balonem, objednat snídani pro potřebné, zajistit si knihu Teplická NEJ s věnováním nebo si nechat zaslat model tramvaje Tatra T3 z Bergmanovy sbírky. Za tisíc korun si lidé mohli zajistit vstupenku do volebního štábu, a to v případě druhého kola senátních voleb.