„Propad se stal na zahradě, dům nám to nevzalo. Díky Bohu jsme to přežili ve zdraví,“ oddychli si majitelé rodinného domu na jehož zahradě vznikl kráter. Majitelé si nepřáli být jmenováni.
Informaci o důlním propadu potvrdil Deníku starosta Novosedlic Karel Kalaš.

„Pozemek, na kterém se dům se zahradou nachází je mimo dobývací prostor. Ale ze starých map bylo zjištěno, že i v této oblasti byl kdysi důl, a to Františka Josefa I.,“ řekl starosta Kalaš a dodal: „Místo na zahradě se zajistilo. Provedli jsme měření a pozorování. Kráter byl zalit betonem. Podle statika by už nemělo dojít k dalším propadům půdy,“ nechal se slyšet starosta Novosedlic Kalaš.
Novosedlice ale nejsou jedinou lokalitou, které mají čas od času problém s poddolováním.

Šachetní komíny

Například v lesích v Krupce můžou hrozit propadem otevřené bývalé šachetní komíny v lesích u Krupky. Některá z těchto důlních děl byla sice zabezpečena, jsou prý zde ale i taková, která začínají na povrchu několikametrovým trychtýřovitým kráterem a jejich hloubka dosahuje až desítky metrů. Někdy mohou být zaneseny větvemi, takže se tváří nevinně.

Podle informací dostupných na ministerstvu životního prostředí registrují na území Krupky 16 důlních děl. Z toho je čtrnáct starých důlních a dvě geologicky průzkumová. Je dobré také vědět, že každý občan, který zjistí takovou propadlinu v lese, má podle hornického zákona povinnost tuto skutečnost ohlásit.

Na základě tohoto oznámení pak příslušný resort na ministerstvu sjedná nápravu.
Stará důlní díla se na severu Čech propadají poměrně často. Kvůli dřívější důlní činnosti se propadla například i část dna rybníku u Modlan na Teplicku.
I tam musely být otvory zasypány. (kos)