Takzvané poradenské dny začaly včera a pokračují dnes v hotelu Prince de Ligne od 10 do 17 hodin. Vše samozřejmě probíhá za bezpečnostních pravidel, která chrání jak díla samotná, tak jejich majitele.

Poradenské dny aukčního domu Dorotheum se konají v průběhu roku po celé republice. Znalci jedné z nejstarších a nejprestižnějších aukčních společností světa v jejich rámci posuzují a přijímají díla ze soukromých sbírek do svých aukcí.

„Aukce představuje nejobjektivnější formu prodeje,“ říká Mária Gálová, ředitelka české pobočky slavného Dorothea. „Cenu, za kterou se vydraží, totiž určuje aktuální poptávka na trhu.“

O tom, že prodej uměleckého díla prostřednictvím aukce může jeho majiteli přinést skutečně zajímavou částku, svědčí i sobotní prodej obrazu Josefa Lady Mikuláš, anděl a čert.

Vyvolávací cena tohoto obrazu byla stanovena na 400 tisíc korun, ale mezi zájemci se o něj strhl takový souboj, že konečná částka vyšplhala až na 1 020 000 korun.

Majitelé uměleckých děl přitom rozhodně nepatří mezi minoritní skupinu. Nedávné průzkumy totiž ukázaly, že téměř čtvrtina českých domácností (21 %) vlastní vzácné obrazy nebo šperky, jejichž průměrná hodnota představuje v průměru 1,4 milionu korun na domácnost. (dl)