U obchodní zóny Olympia bude zřejmě největší na Teplicku. První stanice vyrostla u elektrárny v Ledvicích. Celkem je v okrese desítka míst. Hustější síť nabíjecích stanic vítá průkopník elektromobility v Česku, ústecký podnikatel a politik Martin Hausenblas, který svým elektrovozem značky Tesla jezdí už šest let.

„V roce 2014 jsem jel do Londýna a vzpomínám si, že před kanálem La Manche jsem dobíjel v restauraci, kde mi museli nejprve ze zásuvky vytáhnout topinkovač. Auto jsem tehdy nabíjel sedm hodin, byla to pro mě traumatizující zkušenost,“ popsal Hausenblas s tím, že v případě delších cest je pro řidiče infrastruktura v podobě nabíjecích stanic nezbytná.

Na Teplicku jsou dva druhy stanic, rychlonabíjecí a standardní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Rychlonabíjecí stanice poskytují elektromobilům stejnosměrný proud, který si mohou auta rovnou uložit do svých akumulátorů. Není tak potřeba žádných převodů, díky čemuž jsou rychlonabíječky oproti těm standardním několikanásobně rychlejší.

Standardních nabíjecích stanic je a bude výrazně více než těch rychlonabíjecích. Nemají tak velké nároky na proud a většinou si vystačí se stávající infrastrukturou i kabely. Jsou rovněž výrazně menší a hodí se tak do center měst. Často je najdete i v obchodních centrech, u hotelů a obecně na místech, kde parkujete delší dobu, kterou využijete pro pomalejší nabíjení. To je také šetrnější vůči akumulátorům vašeho elektromobilu.

Na Teplicku je registrovaná elektrostanice například v Oseku (Vilová ulice, Pivovar Černý Orel), která patří do kategorie standardní. ČEZ má v mapě nabíjecích stanic dvě stanice, jednu přímo u elektrárny v Ledvicích, druhou u Kauflandu u stadionu na Stínadlech. Přehlednou mapu stanic najdete ZDE

Dosud největší napájecí stanice pro elektroauta v Česku vyrostla v lovosické ulici 8. května. Řidiči tu mohou využít čtyři stojany společnosti Ionity a osm stojanů Tesla Supercharger. Později tu mají vzniknout ještě další čtyři stojany pro místní obyvatele. Veškerá energie pro takzvaný city hub v Lovosicích pochází z vodní elektrárny postavené na Labi v nedalekých Píšťanech.