Nevěřte tomu, že by vás popadl a odletěl s vámi. Neodletí, sežral by vás na místě," uklidnil děti s úsměvem Petr Kolomazník. Společně s manželkou Janou ze společnosti ochrany dravců a sov Merlin přivezli z Prahy dětem ukázat některé své svěřence a hlavně jim o nich vyprávět spoustu zajímavých věcí. Čtyřicet dětí ze školky v Čapkově ulici tak mělo ve čtvrtek možnost se seznámit s dravci z bezprostřední blízkosti.

Káně Harrisova, před nimiž museli schovat poštolku, si mohly děti vzít na ruku a vyzkoušet si na chvíli jaké to je stát se sokolníkem. Supa Omara by na ruce neunesly, protože váží 5,5 kg a tak si jeho přistání na rukavici vyzkoušela paní kuchařka. Děti se seznámily i s Bobešem, orlem stepním a s Petrem Kolomazníkem si povídaly o tom, jak loví lišky a zajíce. Výr velký, který dostal jméno Oskar se nechal od dětí hladit na bříšku a byl určitě rád, že věděly, že ty velké oranžové oči má proto, aby viděl dobře v noci, když létá a loví. A víte co nejraději? I když uloví všechno od myšky po lišku, nejraději má ježky, kteří tvoří až polovinu jeho potravy.

„Máme záchrannou stanici, kde žije asi stovka ptáků, především dravci. Třicet jich máme cvičených, které využíváme pro vzdělávací programy. Přizpůsobujeme je vždy věku dětí. Tyhle nejmenší ve školce nemůžeme zahltit spoustou informací. Jednou z hlavních činností našeho sdružení jsou programy environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro základní, střední a právě i mateřské školy. V současnosti jich nabízíme celkem devět a všechny jsou o přírodě," řekl nám Petr Kolomazník, který společně se svou paní dokázal děti nadchnout a vtáhnout do děje.

„Teď pojedeme ještě za dětmi do družiny v Proboštově. Pro ně máme připravený program delší, už dokáží vnímat delší dobu a víc informací. Pro ty mrňousky by to už bylo únavné. Jezdíme do škol a školek a o prázdninách i za dětmi na tábory. Nejen s dravci, ale i s jinými zvířaty, se psy včetně policejních, ale i se zábavnými programy jako třeba s kouzelníkem," řekl nám Radek Jareš, který akce pro děti organizuje.

Na závěr rozdal dětem pohledy dravců a dárky od sponzorů. Doma měly rozhodně rodičům co vyprávět. „Snažíme se, aby všechny programy pro děti nebyly dražší než 50 korun, aby to mohli všichni rodiče zaplatit a aby se to dětem líbilo a něco se přitom také naučily. Petr a Jana Kolomazníkovi to s nimi báječně umí, mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti," rozloučil se s námi Radek Jareš.(ot)