Zkušenost z loňského podzimu, kdy se na uhlí pro automatické kotle dlouho čekalo, ukazuje, že předzásobení v létě nemusí být špatný nápad.

„Neprodáváme skoro vůbec. Opakuje se to prakticky každý rok. Podle mě se to rozjede až po dovolených. Uhlí máme dostatek, dodáme ho prakticky obratem, ale zájem je malý," konstatovala Renata Hlaváčová z ústeckých uhelných skladů.

Malý zájem o uhlí pociťují i v uhelných skladech na okraji Chabařovic. „Objednávky prakticky nejsou. Máme na skladě všechny druhy uhlí, briket, dřevo a další palivo. Měli jsme jarní předzásobovací akcí a od půlky srpna nabídneme uhlí v další akci, snad to některé zákazníky přesvědčí. Před zimou se mohou dostat do situace, kdy budou na uhlí dlouho čekat," upozornila pracovnice objednávkové kanceláře.

Podle Rostislava Kaliny z uhelných skladů v Úžíně je jednou z příčin fakt, že lidé právě nemají peníze. „Platili za dovolenou, za prázdniny, takže nákup uhlí odkládají na podzim.

Vloni to byl problém, protože jakmile najely teplárny a další velcí spotřebitelé, tak začal chybět ořech 2 vhodný do automatických kotlů a čekalo se na něj několik týdnů. Máme určitou zásobu a můžeme uhlí rychle doobjednat. Když si lidé palivo dobře uskladní, nemusí se bát, že se jim rozloží na mour," doporučil Rostislav Kalina.

Jistým řešením je nákup pytlovaného paliva.

Vydrží mnohem déle. Prodávají ho nejen místní prodejci, ale na rozvoz po celé republice zdarma se specializuje firma z Olomouce, která v pytlech po 25 kilogramech nabízí nejen hnědé uhlí z Ledvic, ale také několik druhů černého uhlí z Ostravska a různé druhy briket včetně nočních a rašelinových briket.

Palivo rozváží balené na paletách.

Ceny hnědého uhlí se na Ústecku pohybují od zhruba 250 korun za ořech 2. Kostka stojí více než tři stovky za metrák. K dostání je uhlí z Ledvic i z Mostu. Ceny pytlovaného paliva jsou podstatně vyšší. (rou)