„Kromě solárního panelu na ohřev vody bazénu a fotovoltaiky na energetickou soběstačnost centra máme ještě meteorologickou stanici,“ říká Ivana Kulhavá, ředitelka ZŠ A. Sochora Duchcov.

Centrum stojí v prostorách zrekonstruovaného školního hřiště.
„Sloužit bude jak místním žákům školy, tak ale i veřejnosti a studentům ostatních školských zařízení jako prostředek výuky a podnět k zamyšlení nad možností využití ekologických zdrojů energie,“ sdělila ředitelka.

Součást centra je i meteorologická stanice. Škole ji poskytl jako sponzorský dar Český hydrometeorologický ústav Ústí nad Labem. „Stanice obsahuje barograf, vlhkoměr, anometr na rychlost a směr větru a srážkoměr. Měření z ní mechanicky zaneseme do počítače. Jsme zaregistrování v mezinárodní programu na sledování životního prostředí. Všechny získané údaje v centru pošleme přes internet do střediska v Americe, které zastřešuje NASA,“ uvedla učitelka ZŠ A. Sochora Duchcov Jana Doubková.

TEPLICKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU - STAŇTE SE JEHO FANOUŠKEM ZDE

Slavnostně bylo centrum otevřeno v rámci oslav Dne Země v úterý, a to za účasti představitelů města Duchcov, sponzorů a samozřejmě žáků školy a veřejnosti. Přestřižení pásky předcházel doprovodný program.

„Jeho součástí byla vernisáž prací k projektu Recyklohraní, vystoupení školního pěveckého sboru Vrabčáci a ekodílny,“ přiblížila ředitelka Kulhavá.
Škole získala na Minienergetické a meteorologické centrum dotaci z programu Škola pro udržitelný život.
„Fotovoltaické panely, které jsou ukotvené na střeše venkovní učebny poskytla firma Helios systems. Dík patří i nadaci Partnerství a městu Duchcov,“ uvedla Venuše Antoniszynová, učitelka ZŠ A. Sochora.

Škola chce do budoucna udělat ještě k centru ekostezku. Bude mít několik stanovišť. Peníze na ni mají přijít z Ústeckého kraje.