Z napadení ochranky Penny Marketu v Mostě se u mosteckého okresního soudu zpovídají 24letý Oldřich M. a 30letý Filip M. Oba muži se podle obžaloby měli v srpnu 2009 vrhnout na 56letého Josefa O., který tehdy v prodejně pracoval právě jako obchodní detektiv, a několikrát ho udeřit pěstí do obličeje a zkopat ho. Hlídač během konfliktu utrpěl zlomeninu nosu a řadu pohmožděnin. Léčil se tři týdny.

Co se mělo stát?

Dnes 56letý Josef O. 8. srpna 2009 jako každý den procházel v Penny Marketu mezi regály a hlídal, zda někdo nekrade. Kolem jedenácté hodiny dopoledne měl při krádeži čokolády přistihnout mladou feťačku. Zajistil ji a zavolal strážníky, kteří dali dotyčné pokutu. O chvíli později mu měli přijít vyhrožovat dva muži, údajně kamarádi ženy. Ve dvě odpoledne pak do obchodu vstoupila skupinka narkomanů, opět známých dopolední zlodějky, u kterých měl hlídač podezření, že též něco sebrali. Za pokladnami následně došlo k potyčce, která skončila právě napadením hlídače.

Částečné přiznání

Obžalovaní muži konflikt v Penny Marketu nepopírají. Uvádějí však, že nic neukradli a obchodní detektiv je napadl neoprávněně. „Já jsem se s tím hlídačem opravdu popral. On mě ale vyprovokoval tím, že na mě začal plivat a říkal, že v tom krámě nemám co dělat,“ tvrdil před soudem Oldřich M. Byl tehdy asi opravdu pořádně nervózní. Na dotaz soudkyně totiž sdělil, že si zrovna odvykal od heroinu a denně bral hrst prášků na uklidnění a subutex.
Druhý obviněný Filip M. před soudem uvedl, že sice byl konfliktu přítomen, ale nemíchal se do něj. „Ten hlídač nás začal obviňovat, že jsme něco vzali. Pak tam došlo k nějaké strkanici, ale já jsem se v tom neangažoval,“ řekl.

Svědectví

Přestože Oldřich M. vzal veškerou vinu na sebe a tvrdil, že druhý obžalovaný s bitkou neměl nic společného, prodavačky, které u soudu svědčily, nicméně říkaly pravý opak. Uváděly, že člena ochranky napadli dva muži a dali mu pořádně co proto. „Dali mu pěstí do břicha a obličeje. Já jsem je prosila, aby ho nechali,“ vypověděla jedna ze svědkyň.

Poškozený nepřišel

Pro vynesení verdiktu v případu je velmi důležité svědectví samotného napadeného hlídače. Ten se ale k soudu nedostavil. Hlavní líčení v případu muselo být proto odročeno na 14. dubna.

Krádeže v obchodech jsou na Mostecku na denním pořádku. Zvýšený nápor zlodějů nezaznamenal v posledních týdnech například obchodní dům Central. Krádeže jsou tam stálým problémem. „Je to boj s větrnými mlýny,“ řekl před nedávnem šéf Centralu Jiří Brichta.