Hrobčice rozšíří svoji naučnou stezku skřítka Hrobčíka. Mýtinku fantazie obohatí zlovolná baba Jaga. Děti se ale nemusí bát. Podle sochaře Karla Kaliby jim tato ježibaba nic neudělá.

Baba Jaga bude další atrakcí na naučné stezce v HrobčicíchZdroj: archiv„Vymodeloval jsem ji tak, jak ji známe z filmu Mrazík. Umístěna bude ve své chatrči na dvou kuřích nožkách. Chceme, aby to byla interaktivní atrakce, takže z jedné strany vylezou děti do chaloupky po žebříku a z druhé se dostanou dolů po skluzavce,“ vysvětlil Kaliba.

Právě v jeho dílně socha pohádkové bytosti vzniká. „S pracemi nejsem u konce, chybějí třeba ještě prsty na rukou,“ dodal.

Celé dílo včetně chatrče by mělo být instalováno na jaře. Slavnostní otevření je v plánu na konci dubna při příležitosti pálení čarodějnic.

Tak vypadá stezka skřítka Hrobčíka:

Stezka, která je v provozu od loňského léta, přímo navazuje na zahradu školky a tvoří okruh jihovýchodní částí Hrobčic zvané Rafanda. „Vede kolem kostela sv. Havla pod vrchem Horka směrem k Mrzlicím a vrací se zpět do školky,“ přiblížila starostka Hrobčic Jana Syslová.

Uprostřed cesty plné výhledů do krajiny člověk narazí na pohádkové postavičky. „Z nepřístupného zarostlého prostoru se za pomoci veřejně prospěšných pracovníků, místních nadšenců a podnikatelů podařilo udělat krásnou stezku. Práce trvaly pět let a náklady byly minimální,“ řekla starostka.

Dřevěného Pata a Mata či Křemílka a Vochomůrku přijíždějí obdivovat lidé ze širokého okolí. Vstup je zdarma. „Zájem předčil naše očekávání. Stezku chceme stále vylepšovat. Rádi bychom vybudovali nějaké zázemí pro návštěvníky v areálu bývalé tvrze, ale tu musíme nejdříve nechat opravit. Je to velký objekt a bez dotací nejsme schopni rekonstrukci financovat,“ sdělila Syslová.

Stezku hlídají kamery. Zatím z ní nic nezmizelo. Jen jedna houba se rozpadla, ale jeden šikovný návštěvník ji dokázal hned opravit.