Město Teplice zatím nebude regulovat ve svých ulicích taxislužbu. Neprošel návrh na vyhlášku, který měli v pátek 16. února na stole zastupitelé. I přesto se ale provozováním taxíků bude radnice nadále zabývat.

S návrhem na novou vyhlášku, která by tuto službu určitými pravidly vymezovala, přišel do pátečního zastupitelstva Jaromír Kohlíček (KSČM) coby předseda výboru pro dopravu. Vedení města ale bylo proti. Nakonec prošel pouze návrh primátora Jaroslava Kubery (ODS), že radnice bude sledovat další vývoj legislativy v tomto podnikání.

„A pokud pak bude potřeba, můžeme v Teplicích zavést odpovídající opatření. Zatím pro to ale není žádný důvod,“ komentoval primátor snahu některých zastupitelů zregulovat provozování taxislužby.

Podnětem pro novou vyhlášku byl současný stav v lázeňském městě, kde podle některých taxikářů nejsou pro tuto činnost nastaveny rovné podmínky. Někteří se prý sice chovají jako taxikáři, ale přitom jsou pouze příležitostní přepravci a nesplňují zákonem dané podmínky.

„Dneska tu dělá taxikáře prakticky každý, kdo má auto a obyčejný řidičský průkaz. Nedělá jako my dřív docela těžké zkoušky, aby si mohl sednout s licencí za volant taxíku,“ říkal na jednání zastupitelů Marián Sláma, který se taxikařinou živí v Teplicích už řadu let. „A není to o cenách a konkurenci, ale daných pravidlech stejných pro všechny,“ dodal ve svém vystoupení.

Předkladatelé návrhu na vyhlášku mimo jiné chtěli, aby člověk živící se taxislužbou splnil zkoušku z místopisu.

Místopis v době navigací

Primátor Kubera to ale označil za zbytečné. „Místopis v dnešní moderní době satelitních navigací ztratil svůj smysl. Proto také vypadl ze současného platného zákona,“ argumentoval primátor.

O tom, že navrhovaná regulace nic nevyřeší, je přesvědčený zastupitel Michal Kasal (Pro sport a zdraví Teplice). „Nic to nepřinese. Ti, co nebudou vyloženě oficiální taxikáři, se prohlásí za něco jiného, než je vyloženě daná taxislužba, ale stejně budou jezdit po městě dál,“ zmínil Kasal.

Poslanec Dominik Feri (TOP 09), který i přes své působení v Praze zůstává v teplickém zastupitelstvu, poukázal na to, že si to současný trh nejspíše vyřeší sám. „Počkejme, jak si s tím trh poradí, a pak uvidíme. Dejme tomu ale čas,“ navrhl zastupitelům.

Zastupitelé napříč politickým spektrem nakonec téměř jednoznačně přijali usnesení, které předložil primátor Jaroslav Kubera. A to s odkazem i na současný boj taxikářů v Praze. Vedoucí odboru dopravy teplického magistrátu Ivana Müllerová bude sledovat další vývoj legislativy ohledně taxislužeb a v budoucnu případně navrhne zastupitelům návrhy na odpovídající opatření v Teplicích.