Společně s výběrem kandidátů do zastupitelstev měst a obcí budeme letos na Teplicku volit nového senátora. Na rozdíl od komunální sféry však hlasování o obsazení postu v Horní sněmovně Parlamentu ČR už tolik netáhne. V roce 2012 přišlo v celém okrese v druhém kole senátních voleb tristních 20 procent voličů.

„Senátní volby mě nezajímají. To si řídí v Praze a novou silnici nám to stejně neudělá. Podle mě je Senát zbytečný,“ myslí si 24letý student Radovan.

O tom, zda se do letošních senátních voleb zapojí, ještě není rozhodnutý. Výhodou podle něj je, že se konají ve stejný den jako komunální volby. „Když už tam budu, tak tam obálku asi vhodím, ale spíše z principu, než že by mi o to výhradně šlo,“ podotýká.

Jednání Senátu. Ilustrační fotografie.
ANKETA: Do Senátu chce bývalý kněz, motorkář či hasič. Koho budete volit vy?

O přízeň voličů si to v pomyslném senátním ringu rozdá devět kandidátů. Na rozdíl od zkušeného matadora Jaroslava Kubery, který bude opakovaně obhajovat, jsou všichni ostatní v senátorské volbě na Teplicku nováčky.

Společně se známým propagátorem kouření se utká motorkář, šéf fotbalového klubu, ředitel střední školy nebo například dobrovolný hasič či bývalý pravoslavný kněz. Tím je Evžen Sigismund Freimann, který se netají tím, že do voleb jde kvůli tomu, aby znejistil právě Kuberu. „Musíme ho trochu znervóznit ne? Alespoň bude legrace,“ nechal se slyšet bývalý farář.

Naopak teplický primátor Kubera se cítí být silný v kramflecích. Prohlašuje, že zvítězí hned v prvním kole. „Přece nebudu voliče tahat do volebních místností dvakrát,“ komentuje s trochou nadsázky.

Budova Senátu. Ilustrační foto.
Teplicko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?

Z vysokého manažerského postu viceprezidenta belgicko-japonské sklářské firmy AGC se po více než 10 letech vrátil zpět do vlasti Pavel Šedlbauer a netají se tím, že je rozhořčený současným hrůzným politickým vývojem státu, který rozděluje společnost a vyvolává napětí.

„Směřujeme k autoritářskému systému řízení, který je rychlý a efektivní jen v začátku. Nemá to s demokracií nic moc společného,“ uvádí, proč se rozhodl usilovat o mandát v horní komoře parlamentu.

Senátní volby budou jakýmsi bojem osmi proti Kuberovi. Zda se ho podaří sesadit, ukáže až následující říjen. Mít proti sobě zkušeného matadora nevnímá jako handicap například komunista Tomáš Zíka.

„Je to samozřejmě mnohem těžší než kandidovat oproti nováčkům, ale z mé strany je to spíše snaha o narušení procesu doživotních funkcí. Teplicko potřebuje novou krev,“ říká Zíka.

Primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.
Prezidentem být nechci, senátorský post ale nevzdám! Prohlásil Jaroslav Kubera