Mottem dnešního Světového dne ledvin je „Zdravé ledviny pro všechny". Myslete na své zdraví i vy a přijďte na preventivní vyšetření, které je dnes zdarma a bez objednání v obou otevřených dialyzačních střediscích B. Braun Avitum v Teplicích i v Duchcově.

Teplice tradičně, Duchcov má dnes svou premiéru

Úplně poprvé se dnes v rámci Světového dne ledvin otevřou pro veřejnost dveře dialyzačního střediska nefrologické ambulance v Duchcově. Zdejší dialyzační středisko B. Braun Avitum je totiž zatím poslední nově otevřenou dialýzou v Ústeckém kraji.

Svůj provoz zahájilo v budově nemocnice Vita v Duchcově 29. prosince loňského roku. „Otevření dialýzy v Duchcově nám jednak umožnilo zrušit noční dialýzy v Teplicích, které pro pacienty nebyly rozhodně příjemné a jednak zkrátit dojezdovou vzdálenost těch pacientů, kteří to mají blíže právě do Duchcova," uvedl ředitel B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

V tuto chvíli je na Dialyzačním středisku v Duchcově k dispozici 12 lůžek, na kterých se střídá dohromady 24 pacientů.

V provozu je dialýza ve dvou směnách v pondělí, středu a pátek. Zdravotní personál je totožný s tím v Teplicích, takže si pacienti ani nemusejí zvykat na nové lékaře a sestřičky.

„Preventivní vyšetření zdarma a bez objednání má letos na Světový den ledvin v Duchcově svou premiéru a určitě jsme zvědaví, kolik lidí si k nám najde cestu. Dialýza v Duchcově je mnohem komornější než v Teplicích. Návštěvníky tak čeká rodinná atmosféra a jsme přesvědčeni, že se u nás budou cítit dobře," říká vedoucí lékařka nového dialyzačního střediska MUDr. Marie Studenovská.

Výhledově ale i tato dialýza přejde na plný provoz pondělí až sobota a léčit se zde bude až 48 pacientů.

Životadárná tekutina

Ledviny u dospělého člověka denně přefiltrují až 2000 litrů krve, za průměrný život Čecha to je takové množství krve, které by se zhruba 30 x vešlo do plaveckého bazénu v Praze Podolí. Ledviny zároveň denně vytvoří 180 litrů tzv. primární moči, ze kterých následným vstřebáním vznikne to, co vymočíme. Tak výkonným filtrem ledviny jsou.

K tomu, aby lidský organismus a také ledviny dobře fungovaly, potřebujete vypít minimálně 20 ml vody na 1 kg tělesné hmotnosti. Když je venku hodně teplo nebo se potíte z jiného důvodu, například sportujete, máte horečku či průjem, tak samozřejmě mnohem více.

U některých lidí je ale naopak i při pití vody třeba opatrnosti a neobejdou se ani v takto zdánlivě banální záležitosti bez konzultace s odborníky to se týká například pacientů se selhávajícím srdcem či pacientů dialyzovaných. Těm může naopak nadměrný příjem tekutin velmi uškodit.

„Mezi našimi pacienty na dialyzačních střediscích jsou i tací, u kterých nedostatečný příjem tekutin negativně podpořil jejich základní onemocnění a tím se dostali do naší péče. Typickým příkladem jsou pacienti s ledvinovými kameny nebo také ti, u nichž k selhání ledvin vedla, případně je podpořila, vysoká krevní hladina kyseliny močové," zdůrazňuje vedoucí lékařka dialyzačních středisek Teplice a Duchcov Marie Studenovská.

Omezení příjmu tekutin u pacientů

Paradoxně opačná je situace u pacientů po vstupu do dialýzy. Ti se musejí v pití velmi omezovat a kromě očišťování krve od zplodin metabolismu se jim mnohdy odčerpává z těla až 15 litrů vody týdně. Češi jsou stále v kvalitě pitného režimu za svými západními sousedy. Trend je ale pozitivní. Dlouhodobě stoupá v restauracích obliba kohoutkové vody, v domácnostech zase spotřeba balené vody. Naopak spotřeba slazených nealkoholických nápojů klesá. Potřebu pití, zvláště pak obyčejné kohoutkové vody (všude tam, kde je kvalitní) nelze nikdy docenit. „V odborných kruzích se s mírným nadhledem říká, že v horkých měsících až 50% pacientů na lůžkových interních odděleních je hospitalizováno hlavně proto, že málo pili. Nedostatečná cévní náplň způsobí poruchu prokrvení mozku a srdce a následné pády, srdeční příhody a další zdravotní komplikace," dodává Studenovská.

Otevřená dialyzační střediska po celé České republice

V roce 2014 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační střediska B. Braun Avitum v ČR bezmála 3 tisíce lidí, z toho téměř čtvrtina lidí neměla výsledky v pořádku. Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 procent populace. Jeho začátek ovšem může odhalit pouze prevence. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.

Střediska budou otevřena dnes, na Světový den ledvin, od 8 do 15 hodin. Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut.

Ledvinová kalkulačka

V rámci podpory prevence spustila společnost B. Braun Avitum internetové stránky www.ledvinovakalkulaka.cz, které jsou dostupné zdarma, pro každého a prakticky odkudkoliv. Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému maximálně 10 minut. Samozřejmě jde pouze o orientační test, který v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat. A nemusí to být samozřejmě jen dnes, ale kdykoli v průběhu roku. (ot, lk)

Jana Sirová: „Neberu to, jako že musím, ale že mohu."Prevence se určitě vyplácí
„Přes těžkosti, které mi selhání ledvin přináší, je teplicko-duchcovský personál velká výhra. Dialyzuji se zde už devátým rokem a jsem tady moc spokojená," říká sedmdesátiletá pacientka Jana Sirová ze Světce. Je, jak říká primářka Studenovská, typickým pacientem z ulice. O tom, že má problémy s ledvinami vůbec nevěděla, až když procházela při pobytu v nemocnici sérií vyšetření, přišlo se na to a od té doby dochází třikrát týdně na dialýzu. „To víte, že ze začátku máte pocit, že tím život končí. Tři dny v týdnu strávíte pět hodin, s cestou vlastně šest, na dialýze. Navíc musíte dodržovat přísný pitný režim. To je pro mě asi nejtěžší, nepít víc než půl litru tekutin denně. Ale čím dřív se s tím člověk smíří, tím je to pro něj lepší. Já to dnes vnímám jako možnost dál žít, jinak už bych tu nebyla. Neberu to, jako že musím, ale že mohu. Navíc je tu úžasný kolektiv lidí a i když se mi z Teplic do Duchcova nejprve nechtělo, jsem moc ráda za to útulné domácké prostředí, které tu je," usmívala se sympatická Jana Sirová.