Více než stokrát vyjížděli hasiči k hořící suché trávě na loukách a polích. Čtyřicetkrát dokonce hasili plameny v lese. To vše jen za poslední měsíc. Sotva v pondělí kvůli suchu a vedrům varovali před extrémním nebezpečím vzniku požárů, už musely tři jednotky vyrazit do Zubrnic.

Od vadného palivového systému tu vzplál mikrobus, od něj pak chytlo pole. V některých chvílích byla likvidace plamenů extrémně náročná a vyžádala si mimořádné nasazení. „Rudý kohout“ nezničil žádný dům, neukončil ničí život ani nikoho nezranil. Prozatím.

Ústecký hasičský záchranný sbor (HZS) proto žádá, aby lidé ve volné přírodě nemanipulovali s otevřeným ohněm. „I na svých pozemcích odložte pálení zahradního odpadu, případně zakládání ohně k opékání a grilování na dobu, kdy pominou současná sucha,“ upozornil hasičský mluvčí Lukáš Marvan. Prakticky to znamená, že bude lepší místo zahradního grilu nebo ohniště použít elektrický.

Požár pole. Ilustrační foto.
Od hořícího mikrobusu chytilo pole u Zubrnic

Jsou tu i další situace. Od kotoučové rozbrušovačky, takzvané „flexy“, nebo brusného kamene odlétává proud žhavých jisker. Oblouková svářečka nebo autogen uvolňují kapky roztaveného kovu a další. Šéf dobrovolných hasičů z Libouchce Michal Michňo proto doporučuje práci do detailu naplánovat a hlavně nepodcenit přípravu a bezpečnostní opatření.

„Kyblík s vodou a práškový hasicí přístroj jsou základ. Občas se divím, že i v takové situaci jsou lidé schopní zapálit oheň na zahradě,“ poznamenal Michňo.

Zároveň připomněl, že na webových stránkách HZS lze nalézt aplikaci, na níž dopředu může každý ohlásit, že bude na zahradě zapalovat oheň. Ať už „táborák“, nebo užitkový, případně ohlásit požár spolu se zadáním souřadnic GPS.

Policejní vrtulník hasí požár u Hřenska
Sucho zvyšuje nebezpečí požárů. Meteorologové varují před vysokým rizikem

Jeho kolega, starosta dobrovolných hasičů z Božtěšic Vladislav Peška, také doporučil nechat práci a zábavu s ohněm na jindy. „V těchto dnech je to obrovský risk. Na procházce v přírodě bych si ani nezapálil cigaretu. Stačí jiskřička, vánek a požár je na světě,“ varoval.

V pohotovosti bude také ústecká městská policie. „Pokud hlídka něco podobného uvidí, okamžitě zakročí a nechá plameny uhasit, pokud to nebude gril. Zároveň přestupek předá příslušnému správnímu orgánu, který může uložit vysokou pokutu,“ dodal zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

K požáru nyní stačí málo. Jiskry od zablokovaného kola lokomotivy rozpoutaly 4. července podél trati z Lovosic do Ústí nad Labem ohnivé peklo. K hašení muselo vyrazit 29 hasičských jednotek z celého okolí a úplné dohašení s monitoringem trvalo celý víkend. „Je to nejpravděpodobnější příčina. Jak vlak projížděl, šířil požár stále dál,“ přiblížil hasičský mluvčí Marvan.

Velký požár mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem
FOTO: Podél trati z Lovosic do Ústí zuří ohnivé peklo