Po tříkrálové neděli nastalo období tzv. létajících vánočních stromků. Lidé z nich po svátcích uklízejí ozdoby zpět do krabic. Holé pichláče pak vyhazují z oken, aby si při likvidaci nepřidělali od padajícího jehličí práci v bytě a na chodbách domů včetně výtahů. „Vyhodit ho z okna je nejrychlejší způsob dopravy k popelnici,“ tvrdila žena, která v pondělí vyhodila stromek z balkonu v prvním patře panelového domu na teplickém sídlišti Prosetice.

Padající kmen s torzem zelených větví v ten okamžik nikoho neohrozil. Hůře to ale mohlo dopadnout v dalším případě, kdy někdo vyhodil jehličnan z vyšších pater domu. „Šel jsem po chodníku podél paneláku, když jsem najednou uslyšel podivné šelestění a pak se hrozně lekl. Kousek ode mne dopadl na záhon stromek. Spadl nejspíše z nebe, protože v oknech nikde nikdo nebyl. Čekal jsem ještě, zda si ho někdo nepůjde uklidit, abych mu vynadal, ale nikdo nešel,“ líčil svůj víkendový zážitek Petr z Teplic.

Použité vánoční stromky proto raději dopravte na zem bezpečněji a nezbavujte se jich vyhozením z okna. Položte je vedle popelnic, odkud je odvezou technické služby k další likvidaci. S jehličnany se následně „popere“ štěpkovač, který je rozdrtí na malé kousky pro další použití v přírodě. Třeba do kompostu, který ve městech používají při péči o zeleň. U kontejnerů se v těchto dnech po Teplicích válí desítky takových stromků. Technické služby je průběžně odvážejí nákladními auty odděleně od dalšího odpadu.

Se stromky ale nemusíte jen ke kontejnerům. Pokud máte zahradu, najdou využití i tam. „Větve ze stromků dobře poslouží například k zakrytí záhonů během silných mrazů. Kmínek pak nařežete na táborák,“ poradil Michal Dvořák z komunitní zahrady při trnovanském Sokolu. „Na naší zahradě použijeme větve ze stromků k zakrytí velkého bylinkového záhonu. Větvičky ale můžete zapíchnout i kolem rostlin ve venkovních květináčích a truhlících. Chvojí je chrání jako teplá deka,“ dodal s tím, že vhodnější jsou větve jedlové. Smrk totiž rychle opadá.

Staré vánoční stromky v některých městech využívají jako zpestření stravy pro zvířata v zoologických zahradách. Například v Liberci tomu tak ale nebude. Podle mluvčí Barbary Tesařové totiž hrozí riziko, že by zvířata spolykala například háčky, které omylem na použitých stromcích zůstanou. Zoologická zahrada ale využívá neprodané stromky od prodejců a to pravidelně každý rok.

Ze stejného důvodu nedoporučuje odnášet vánoční stromky do lesa teplický myslivec Václav Pondělík. „Pokud na nich zůstanou zbytky ozdob, mohou ohrozit na životě divokou zvěř,“ zmínil. Velké vánoční stromy budou likvidovat i města. V pondělí po tříkrálovém víkendu začali s odstrojováním dočasných jehličnatých symbolů Vánoc například v Teplicích.