Splatit velikostně stejný byt v Teplicích by mu trvalo o trochu déle, a to zhruba tři roky a jeden měsíc.

V Teplicích vás panelový byt 2+1 ve standardním provedení, o takové je největší zájem, přijde na 285 tisíc. V Dubí za něj dáte o 75 tisíc méně. Vyplývá to alespoň z cenové analýzy renomované teplické realitní kanceláře RE/MAX, kterou má Deník k dispozici.

Faktorů, které rozhodují o tom zda prodejní cena bytu bude vyšší či nižší je hned několik.

„Je to poloha bytu v rámci města tzv. dobrá nebo špatná adresa a také v rámci domu, tedy podlaží ve kterém se byt nachází. Za druhé je to kvalita bytu, zda má původní koupelnové jádro a podlahy či kuchyňskou linku. Ceny bytů, které prošly rekonstrukcí jsou výrazně vyšší," řekl odborník na reality z RE/MAXu Dušan Mašín a dodal: „U domu je také důležité zda je opravený, zateplený, s novými rozvody vody, odpadů, tepla."

Stále platí, že byty v osobním vlastnictví jsou dražší než byty družstevní.Ilustrační fotografie.

„Před časem jsme si kupovali nový byt. Družstevní byly sice levnější, ale raději jsme si pořídili dražší ale do osobního vlastnictví," řekl svoji zkušenost Kamil Prokop z Teplic.

Co do ceny tak je zajímavé i srovnání na republikové úrovni. Podle statistik ČSÚ je průměrná prodejní cena bytu 2+1 v Ústeckém kraji cca 500 tisíc korun.

Například v Plzni to už je zhruba 1,1 milionů korun. První místo zaujímá Praha a to s částkou přesahující 2,6 milionů korun.

„Zájem o bydlení v ústeckém regionu je komplikován vysokou nezaměstnaností a nejistotou na trhu práce. Navíc mnoho rodin nedosahuje na statistický průměrný příjem. Proto ani při nízké ceně bytu není poptávka nijak extrémní," vysvětluje Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.(kos)