Několikrát v týdnu jezdí za prací autem do průmyslové zóny u Krupky dělník Milan z Teplic. Ráno i večer. Na neosvětlené silnici mezi Srbicemi a průmyslovým areálem často míjí chodce. „Nemají reflexní prvky a nejsou příliš vidět,“ popsal Milan. Podle odborníků je právě tmavé oblečení zvláště v současném počasí, kdy je častá mlha, velmi nebezpečné.

Zákon v tomto ohledu hovoří jasně. „Na pozemních komunikacích mimo obec má chodec povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu,“ upozornil Daniel Vítek z teplické policie.

To je případ zmíněné silnice z Teplic směrem k průmyslové zóně u Krupky. Proto se tam policisté v těchto dnech vydali na preventivní kontrolu. „Dva lidé tudy šli, aniž by byli vidět. Dostali pokutu 300 korun,“ konstatoval policista.

Zdroj: Youtube

Jak řidič vidí chodce s a bez reflexní pásky?  Zdroj: YouTube.com/BESIP

Podle Josefa Šejbla, který byl dlouhá léta ve vedení teplické dopravní policie, je chodec v tmavém oblečení pro řidiče špatně viditelný i ve dne a nedává téměř žádný prostor pro bezpečný úhybný manévr. „Za šera řidič potřebuje na bezpečný manévr po spatření chodce při rychlosti jízdy 75 km/h dokonce zhruba 200 metrů,“ uvedl už dříve odborník na dopravu.

Bezpečnostní prvky mimo obec musí mít také člověk, který jde u krajnice se psem, popřípadě jede na koni. „Nařídila jsem už před měsícem, aby všichni, kteří s našimi koňmi jezdí odpoledne a večer z jízdárny do stájí po silnici, že musí mít reflexní vesty, aby byli pro řidiče dobře vidět,“ zmínila Petra Svobodová ze Sportovní stáje Úpořiny.

Myší díra u nádraží v Teplicích prošla opravou
FOTO: Myší díra u nádraží v Teplicích prošla opravou

Během posledních čtyř týdnů se stalo na Teplicku několik střetů auta s chodcem. Svůj podíl na nich sehrála zejména skutečnost, že člověk na silnici neměl reflexní vybavení a nebyl pro řidiče z dostatečné vzdálenosti v šeru vidět.

Policie na to upozorňuje. Třeba na Masarykově ulici v Teplicích na vyznačeném přechodu došlo v polovině listopadu ke střetu auta a chodce, kterého musela sanitka z místa převézt s podezřením na vážné zranění hlavy do nemocnice.

Brzdy na poslední chvíli

V lázeňském městě je dokonce několik přechodů, které nejsou i přes rozsvícené pouliční lampy pro šoféry ve večerní době dobře vidět. Třeba na frekventované silnici podél divadla u křižovatky s Lipovou ulicí. „Už několikrát se mi stalo, že jsem zde musel na poslední chvíli šlápnout na brzdu. Prostě jsem tam člověka vůbec neviděl. Vyběhl z parku. Měl na sobě černé kalhoty a tmavou bundu,“ vylíčil řidič autobusu Lukáš.

Vánoční trhy v Drážďanech
FOTO: U sousedů v Drážďanech zahájili jejich nejstarší vánoční trhy. Září a voní

Přelom listopadu a prosince patří z dopravního hlediska k rizikovému období. Krajský mluvčí záchranky Prokop Voleník ho dokonce označuje za jedno z nejrizikovějších období, kdy se více vyjíždí k nehodám. Dochází k nim ve městech, kde povinnost nosit reflexní prvky není zákonem stanovena. Podle policie musí být chodec dobře viditelný ale i zde.

„Proto apelujeme také na ty, kteří se pohybují v obcích, a to zvlášť za snížené viditelnosti, aby používali reflexní prvky, čímž sníží riziko kolize. Chrání tak svůj život a zdraví,“ řekl Daniel Vítek z teplické policie.